Конкретната история, която тя разказа
Пациент със симптоми за Кивид, личният му лекар го лекува по телефона в продължение на седмица, но в този период няма подобрение на състоянието си и е насочен към болница, но без направление за хоспитализация. Пациентът търси транспорт, зада отиде в болница, близките му звънят на 112 и търсят помощ за медицински транспорт и преглед от лекар. Следва отказ това да баде направено и той е транспортиран от близък, който рискува здравето си. Човекът е приет с влошено състояние, дихателна недостатъчност, висока температура, 40% засягане на белите дробове. Сега пациентът продължава да се лекува в болница.
Отговор на сигнала си д-р Тухчиева е получила само от ЦСМП - Пазарджик, които са поискали информация, за да проверят случая.
Изводите
"Нещата не са наред, те не просто не функционират. В центъра на нашето здравеопазване не е пациентът с неговото заболяваневе, а финансовите средства. Като зъболекар здравна каса не се е поинтересувала нито веднъж, откакто практикувам, как е излекуван мой пациент, какво е било лечението, дали има положителен ефект от него. Интересува се само документите да са оформени както трябва, споделя д-р Тухчиева.
"Не се примирявам с това. Единственото, което правя като гражданине е да се надявам моят глас да бъде чут и да пробуди воля и интерес да се разрешат проблемите на пациентите".
Промяната
Промяната трябва да е към по- добрата информация в здравната ситема от джипито до другите звена. Сега тя не съществува, няма го и електронното здравно досие, за което се говори отдавна, за да може на спешния телефон 112 да не гадаят, а да знаят всичко за всеки пациент.
Интервюта с д-р Мария Тухчиева можете да чуете в прикачения звуков файл.
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..