Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Център на здравеопазването са парите, а не хората

Лекарка от Панагюрище бие тревога, че българските пациенти не получават адекватни здравни грижи. В открито писмо до здравни институции и пациентски организация тя призовава грижата за здравето на хората да не се подменя с грижа за финансовите показатели на болниците. За конкретния казус и най – вече за системния проблем в здравната ни система  разговаряме с д-р Мария Тухчиева, която чества и професионалния си празник в днешния Международен ден на стоматолога.

Конкретната история, която тя разказа

Пациент със симптоми за Кивид, личният му лекар го лекува по телефона в продължение на седмица, но в този период няма  подобрение на състоянието си и е насочен към болница, но без направление за хоспитализация. Пациентът търси транспорт, зада отиде в болница, близките му звънят на 112 и търсят помощ за медицински транспорт  и преглед от лекар. Следва отказ това да баде направено и той е транспортиран от близък, който рискува здравето си. Човекът е приет с влошено състояние, дихателна недостатъчност, висока температура, 40% засягане на белите дробове. Сега пациентът продължава да се лекува в болница.

Отговор на сигнала си д-р Тухчиева е получила само от ЦСМП - Пазарджик, които са поискали информация, за да проверят случая.

Изводите

"Нещата не са наред, те не просто не функционират. В центъра на нашето здравеопазване не е пациентът с неговото заболяваневе, а финансовите средства. Като зъболекар здравна каса не се е поинтересувала  нито веднъж, откакто практикувам, как е излекуван мой пациент, какво е било лечението, дали има положителен ефект от него.  Интересува се само документите да са оформени както трябва, споделя д-р Тухчиева.

"Не се примирявам с това. Единственото, което правя като гражданине е да се надявам моят глас да бъде чут и да пробуди воля и интерес да се разрешат проблемите на пациентите".

Промяната

Промяната трябва да е към по- добрата информация в здравната ситема от джипито до другите звена. Сега тя не  съществува, няма го и електронното здравно досие, за което се говори отдавна, за да може на спешния телефон 112 да не гадаят, а да знаят всичко за всеки пациент.

Интервюта с д-р Мария Тухчиева можете да чуете в прикачения звуков файл.







БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54