Колкото по- бързо отпадат ковид-мерките, толкова по- малък ще е дефицитът в бюджета за 2022-ра година, каза в интервю за Радио Пловдив Георги Ганев - депутат от ДБ и член на Финансово - бюджетната комисия в парламента. Той поясни, че ако ограниченията паднат заложеният дефицит ще падне от 4,1% на 2,5 на сто, което означава по- малко дълг и по- облекчени финансите на държавата.
В България печатането на пари е забранено, данъците няма смисъл да се вдигат, защото ще причинят повече вреди, отколкото ползи и остава единственият друг вариант за попълване на дефицита– вземането на заем - така Ганев обясни причините да се вземат нова заеми от държвата. Според него при вземането на заем най- важното е колко ще тежи неговото изплащане. "В момента рейтингът на България е висок, а лихвите са ниски. Новият заем ще помага след него да остане инфраструктура, която ще помага на производителите да са по- производителни и по- конкурентноспособни. Той не е от типа да пуснеш водата в казанчето и след нея да остане само заемът", подчерта депутатът.
Бюджетът гарантира достатъчно средства бизнесът и хората да бъдат подкрепени в пандемията и в енергийната криза. "Що се отнася за кризата с енергийни цени всички прогнози са, че през пролетта ще има спад на тези цени. Заедно с възстановяване на доставките се очаква да падне натискът върху енергийните цени от април или май. Междувременно, макар и позакъснял, съществуващият вече механизъм за компенсиране на бизнеса за високите цени на енергията също облекчава натиска върху него", коментира Георги Ганев .
По думите му битката за максималния осигурителен доход е не толкова за самия размер на дохода и колко ще струва на работодател и работник, а за предвидимост и справедливо определяне на този размер. Затова ДБ настоява първо да има разписан механизъм и после да се увеличава максималният осигурителен доход.
"Бюджетът успява да осигури социалните плащания до степен да няма влошаване на ситуацията и в същото време отделя средства за публична инфраструктура. Основното, което трябва да се гледа е изпълнението на капиталовите проекти по министерства и изпълнението на реформите, заложени в програмата за управление", обобщи той.
В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..