Колкото по- бързо отпадат ковид-мерките, толкова по- малък ще е дефицитът в бюджета за 2022-ра година, каза в интервю за Радио Пловдив Георги Ганев - депутат от ДБ и член на Финансово - бюджетната комисия в парламента. Той поясни, че ако ограниченията паднат заложеният дефицит ще падне от 4,1% на 2,5 на сто, което означава по- малко дълг и по- облекчени финансите на държавата.
В България печатането на пари е забранено, данъците няма смисъл да се вдигат, защото ще причинят повече вреди, отколкото ползи и остава единственият друг вариант за попълване на дефицита– вземането на заем - така Ганев обясни причините да се вземат нова заеми от държвата. Според него при вземането на заем най- важното е колко ще тежи неговото изплащане. "В момента рейтингът на България е висок, а лихвите са ниски. Новият заем ще помага след него да остане инфраструктура, която ще помага на производителите да са по- производителни и по- конкурентноспособни. Той не е от типа да пуснеш водата в казанчето и след нея да остане само заемът", подчерта депутатът.
Бюджетът гарантира достатъчно средства бизнесът и хората да бъдат подкрепени в пандемията и в енергийната криза. "Що се отнася за кризата с енергийни цени всички прогнози са, че през пролетта ще има спад на тези цени. Заедно с възстановяване на доставките се очаква да падне натискът върху енергийните цени от април или май. Междувременно, макар и позакъснял, съществуващият вече механизъм за компенсиране на бизнеса за високите цени на енергията също облекчава натиска върху него", коментира Георги Ганев .
По думите му битката за максималния осигурителен доход е не толкова за самия размер на дохода и колко ще струва на работодател и работник, а за предвидимост и справедливо определяне на този размер. Затова ДБ настоява първо да има разписан механизъм и после да се увеличава максималният осигурителен доход.
"Бюджетът успява да осигури социалните плащания до степен да няма влошаване на ситуацията и в същото време отделя средства за публична инфраструктура. Основното, което трябва да се гледа е изпълнението на капиталовите проекти по министерства и изпълнението на реформите, заложени в програмата за управление", обобщи той.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..