Вчера министър Бойко Рашков обяви, че малко над 5 млн. лв. отиват за ремонт на пътя до село Триград, който се срути след наводненията през м. декември. По- късно пресцентърът на МВР коригира министърът, като уточни, че за конкретния проект сумата всъщност е 1. 5 милиона лева, а петте милиона са разпределени между две области - Смолянска и Благоевградска област, които имат щети от пороите.
Днес областният управител на Смолян Емил Хумчев уточни пред Радио Пловдив, че „От тези 5 милиона лева за Смолянска област са малко над 2 милиона лева".
Споменатите вече 1,5 млн. лв. са за спешен ремонт на 3 компрометирани участъка от пътя Тешел – Триград“ и останалите за покриване на спешните ремонти, които са направили Смолян, Рудозем, Златоград, Мадан и Борино и Чепеларе.
„Има още около 160 000 лв. за подпорни стени в общините Борино и Рудозем, но те ще изчакат приемането на бюджета през следващите дни“, обясни той.
Чакат се средства, макар и в по-малък размер, и за общините Златоград, Мадан и Смолян за вече извършени дейности по възстановяване на засегнати участъци от наводнението.
„Получаваме около 10 % от поисканите средства за последиците от наводненията в областта“, каза още Емил Хумчев.
Най-спешно трябва да се ремонтира пътят за с. Триград, тъй като още е откъснато от света, а и общо 3 села са засегнати. Има избран изпълнител – това е фирма „ИСА 2000“, сега тече срокът за евентуално обжалване.
„Надяваме се до старта на сезона 1 май пътят за Триград да е готов“, каза областният управител.
По-рано жители на Триград обявиха в събота мирен протест, на който да настояват за спешен ремонт и на други обекти в района.
„Нямаме притеснения относно протеста, нека да изразят своите искания. Ще се съобразим, доколкото можем, с тях“, допълни областният управител на Смолян.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с Емил Хумчев е в прикачения файл.
Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид. „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..
Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев". По традиция с изпълнението на първото..
Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..