Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ниската бюджетна субсидия ще обрече музеите на мизерия

| обновено на 14.02.22 в 12:29

С протестни табелки и баджове някои от музеите, сред които Природонаучният в Пловдив, посрещат своите посетители. Недоволството е заради размера на средствата, предвидени за тяхното развитие в проекта за държавен бюджет за 2022 година. В сутрешното предаване "Точно днес" на Радио Пловдив директорът на музея Огнян Тодоров, който е и зам. - председател на Сдружението на музеите у нас посочи:

Всичко идва от гласуването на основния държавен стандарт, който ни финансира с 5%. Ние направихме предложение този стандарт да бъде повишен с 50%. Те бяха обсъдени и одобрени с предишното правителство. Това се налага поради много силното различие с областта на образованието – става голям дисбаланс и се очаква огромен отлив от областта на музеите в образованието.

Средната заплата на специалист с висше образование и стаж в музеите е около 900 лева, а в сферата на образованието стартовата заплата на учител е 1460 лева, посочи още Огнян Тодоров. На този фон той напомни и за отлива на посетители в музеите заради корона-кризата, както и за високите сметки за ток, компенсациите за които, по думите му, не са достатъчни. 

Ситуацията е сходна и в „Старинен Пловдив“, коментира в ефира ни директорът на Общинския институт Елена Кантарева-Дечева.

 „В Старинен Пловдив за електроенергията държавната субсидия е не повече от 100 000 хиляди лева, за всички обекти през януари сметката е 54 000 лева. Средствата ще ни стигнат за по-малко от 2 месеца. Останалото трябва да покрием с бъдещите приходи. Ако те са, както миналата година, парите ще стигнат само за покриване на тези сметки".

За момента протестите ще се изразяват с речи, песни, рецитации, лозунги, плакати и беседи с изтъкнати специалисти по проблема на емблематични за историята и културата на България места, посочват в отворено писмо протестиращите.

Интервюто с Огнян Тодоров и доц. Елена Кантарева-Дечева е в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 20 - 26 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 0.07.2024г.  бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Дипти Капур. Ерата на порока. 686 стр., 6А, Orange  books2024. Джилиан Кантор. Призраците на миналото. 304 стр., ок. 5А, Плеяда, 2024. Роберта Грегорио. Капри завинати. 288 стр., ок. 4а, Ера, 2024...

публикувано на 22.07.24 в 12:55

ГХГ представя "Завръщане" на Георги Такев

Градска художествена галерия - Пловдив представя художника Георги Такев, малко познат у нас, разгърнал своя талант главно в Германия, където прекарва голяма част от живота си. Тя е озаглавена "Завръщане" и от 23 юли до 21 август 2024 г.    на двата етажа в Залите за временни експозиции (ул. „Княз Александър  I “ №15)  ще бъдат изложени повече от..

публикувано на 22.07.24 в 11:24

Откриха голяма лятна сборна изложба в галерия "Аспект"

Голяма лятна сборна изложба е открита в галерия "Аспект". За нея разказва галеристката Олга Петрова . "Общи изложби обичам да правя, защото винаги са любопитни и интересни. Те са на принципа "за всекиго по нещо", а всеки посетители може да открие нещо, което му харесва, и да види нещо, което е различно". Авторите са много различни като стил,..

публикувано на 22.07.24 в 10:25

Оловният войник събира публика в Цар-Симеоновата градина

В рамките на фестивала за улични изкуство „6Fest“в Пловдив днес в Цар-Симеоновата градина малчуганите могат да гледат (11 ч.) спектакъла „Храбрият оловен войник“. Спектакълът е продукция на „Камбана Арт“ – София. Фестивалът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Община Пловдив и е част от Културния календар на..

публикувано на 21.07.24 в 07:49

В "Срещите" за Петър Берон и неговия "Рибен буквар"

[module="Media" entry="Audio" title="Предаването ''Срещите'' на 9 март" url="http://82.119.84.123/storage/Radio Plovdiv/2024/PREDAVANIA_2024/PUBLICISTIKA/Sreshti/SRESTITE_09,03,2024.mp3" download="false" class=""  Да си спомним за учения енциклопедис Петър Берон и неговия "Рибен буквар", който стана на 200 години.                             Гост на..

обновено на 20.07.24 в 10:11