Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Артефакти от Пловдив участват в обща изложба в София


За петнадесета поредна година Националният археологически институт с музей, с подкрепата на още 20 музея, ще представят на 15-ти февруари изложбата „Българска археология“. Тя представя най-интересните и впечатляващи открития и проучвания от изминалия активен археологически сезон. 

Сред експонатите са златни, сребърни и бронзови украшения, изящни керамични антропоморфни фигури и съдове, колективни находки от сребърни и бронзови монети, сечива и оръжия, и много други. Включени са 40 обекта, илюстриращи развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 100 000 години преди наше време) до Средновековието.

Археологическият музей в Пловдив ще представи в общата експозиция находките от Небет тепе и откритите три артефакта от спасителни разкопки върху частен имот до площад "Шахбазян",  разказа пред Радио Пловдив археологът Елена Божинова. 

При спасителните разкопки е открит уникален кантар, какъвто до момента не е намиран у нас. По вътрешната му страна има изображения на крокодил. Находката е от римско време 2-3век. Вторият експонат е изображение на мъж, вероятно гражданин на Филипопол. Малката красива бронзова фигура е много добре запазена  и прецизно изработена.

Третият обект са съдове за дестилация от Средновековието, като се предполага, че са от 12-ти век. Археолозите предполагат, че в района е имало голямо тържище, тъй като са открити монети и складови помещения. Точно в тях са намерени и съдовете за дестилация, като един от тях ще бъде показан и в София. "Тези съдове не са големи, като е възможно в тях да са дестилирани парфюми или лекарства, но проучванията продължават", каза Божинова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдив заедно в Деня на ашурето

„ Ашурето ни обединява и ни кара да се чувстваме заедно “ – около това послание се обединиха присъстващите от различни общности и религии в Деня на ашурето пред Джумая джамия в Пловдив. Празникът се отбелязва за 9-а поредна година. На традицията присъстваха областният управител Христина Янчева, заместник-кметът Савина Петкова, турският консул..

публикувано на 16.07.24 в 13:43

Писателят Николай Пеев с приказки от бъдещето

В студиото на Радио Пловдив се срещнахме с младия писател фантаст Николай Пеев, за да поговорим за неговата нова книга "Пепеляшка: окабелена". Това е четвъртата книга на автора след  „Седем писатели в Космоса“ (номинация „Еврокон“ 2022), „Интервюто“ и „Денят на инвикта“ (номинация „Любима книга“ 2016). В „Пепеляшка: Окабелена“: Домашните роботи..

публикувано на 16.07.24 в 11:55

Преге - предаване за света на книгите, 13 - 19 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 13. 07. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге Рубрика „Напълно непознати“ Арчибалд Кронин. Дамата с карамфилите. 224 стр., 4А, Плеяда, 2024. Жоел Дикер. Истината за случая „Хари Кеберт“ 550 стр., 5А, Колибри, 2024. Тия Уилямс. Седем дни през..

публикувано на 16.07.24 в 10:03

Големите рок гласове на България звучат на Античния театър

Античният театър в Пловдив събира довечера големите български рок гласове. Концертът под надслов "Вкусът на времето" е на група „Фондацията“ и е със специалното участие на Валди Тотев, Наско от Б.Т.Р. и Славин Славчев.  Симфоничният рок концерт е  с оркестъра на Опера Пловдив под диригентската палка на Константин Добройков.  Програмата..

публикувано на 16.07.24 в 08:45

Култът към огъня и към слънцето е универсален

"В календара думата "празник" се използва не така, както ние днес сме свикнали. Това са дните, в които хората са правели много неща, за да се предпазят - от природата, да измолят дъжд и т.н. Тези горещнинци - 15, 16 и 17 юли, са познати в чест на огъня. И неслучайно народният календар е свързан и с християнския. Това са дните, в които се почитат..

публикувано на 15.07.24 в 11:04