Сблъсъкът Русия - Украйна е резултат от ново преразпределение на силите и преминаването от еднополюсен към многополюсен модел в света. Едно от измеренията на това преразпределение е кризата в Украйна, смята бившият началник на Отбраната ген. Константин Попов.
Според него дори и да има дипломатическо решение на конфликта, то ще има временен характер. "Добър е сигналът, че част от руските войски се оттеглят от границата с Украйна, подчерта генералът като припомни и условието, че силите ще бъдат върнати, ако конфликтът отново се разрасне.
Неговата позиция е, че липсата на доверие между Русия, САЩ и НАТО е причината да се стигне дотук. "Това доверие беше подкопано и това е причината да виждаме прекомерни искания на Русия" коментира ген. Попов.
Според него свикването на КСНС от президента Радев по темата е закъсняло. "Призовавах отдавна за свикването на съвета, който да разгледа от една страна ситуацията и българската готовност за реакция на кризата в Украйна и от друга страна - готовността ни за решаването на бъдещи кризи по отношение на въоръжените сили и сигурността ни като цяло", подчерта той.
Бившият началник на Отбраната смята, че разнобоят между институциите в началото на конфликта е бил видим като са положени усилия за намиране на компромис. "За съжаление, когато се правят прекалено много компромиси се получава разноговорене, а в такива моменти трябва да се появи сила и воля на характера", добави Константин Попов. Тезата му е, че КСНС трябва да заседава, но да е ясно, че общите позиции, които се изготвят, нямат задължителен характер.
Ключово е да се работи за модернизацията на българската армия и да се продължават добрите политики и добрите резултати, твърди още генералът, като обясни, че плановете за сигурността обхващат не само армията, а много други сектори.
България трябва да отстоява правото, че не трябва да има малки и големи държави, че всяка държава има право да се самоопредели, че срещу всяка агресия трябва да се реагира и да се следва максимата, че ако искаш мир, трябва да готвиш за война, смята той.
Според него ЕС е далеч от създаването на свои въоръжени сили.
В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..