Сблъсъкът Русия - Украйна е резултат от ново преразпределение на силите и преминаването от еднополюсен към многополюсен модел в света. Едно от измеренията на това преразпределение е кризата в Украйна, смята бившият началник на Отбраната ген. Константин Попов.
Според него дори и да има дипломатическо решение на конфликта, то ще има временен характер. "Добър е сигналът, че част от руските войски се оттеглят от границата с Украйна, подчерта генералът като припомни и условието, че силите ще бъдат върнати, ако конфликтът отново се разрасне.
Неговата позиция е, че липсата на доверие между Русия, САЩ и НАТО е причината да се стигне дотук. "Това доверие беше подкопано и това е причината да виждаме прекомерни искания на Русия" коментира ген. Попов.
Според него свикването на КСНС от президента Радев по темата е закъсняло. "Призовавах отдавна за свикването на съвета, който да разгледа от една страна ситуацията и българската готовност за реакция на кризата в Украйна и от друга страна - готовността ни за решаването на бъдещи кризи по отношение на въоръжените сили и сигурността ни като цяло", подчерта той.
Бившият началник на Отбраната смята, че разнобоят между институциите в началото на конфликта е бил видим като са положени усилия за намиране на компромис. "За съжаление, когато се правят прекалено много компромиси се получава разноговорене, а в такива моменти трябва да се появи сила и воля на характера", добави Константин Попов. Тезата му е, че КСНС трябва да заседава, но да е ясно, че общите позиции, които се изготвят, нямат задължителен характер.
Ключово е да се работи за модернизацията на българската армия и да се продължават добрите политики и добрите резултати, твърди още генералът, като обясни, че плановете за сигурността обхващат не само армията, а много други сектори.
България трябва да отстоява правото, че не трябва да има малки и големи държави, че всяка държава има право да се самоопредели, че срещу всяка агресия трябва да се реагира и да се следва максимата, че ако искаш мир, трябва да готвиш за война, смята той.
Според него ЕС е далеч от създаването на свои въоръжени сили.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..