Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов проект за дупката до Тунела е внесен в НИНКН

Нов проект за изграждане на културно – исторически център върху дупката на Понеделник пазара в Пловдив е внесен в НИНКН. Автор на проекта е архтектурното студио Стефан Добрев в София. 

Имотът е собственост на бизнесмена Димитър Георгиев, като в него попада и археологията, която времето бавно, но сигурно унищожава, защото не е консервирана. Архитектурното студио на Стефан Добрев представи точно преди две години публично  проекта за изграждането на комплекс върху дупката до Тунела, като тогава получи критики за високо строителство, презастрояване и липсата на зеленина.

Проектът, който внесохме сега  в НИНКН е изцяло нов и съобразен с препоръките, които бяха направени, каза арх. Добрев пред Радио Пловдив. Даже, когато го представихме в Община Пловдив главният архитект заяви, че за първи път вижда архитект да не преработва проект, а да представя изцяло нов, разказа той. 

По него работят пловдивски архитекти, които са част от екипа на Добрев, но са привлечени и известни специалисти като арх. Хубена Салджиева,  арх. Румяна Пройкова и др.

Проектът предвижда на първото ниво, което е на минус 5 метра от котата на улицата, експониране и реставриране на археологията. Археологическите находки ще бъдат защитени от стъклени стени.  На същото ниво се предвижда  да има изложбени зали, експозиционни площи и културни пространства. На практика цялото ниво на археологията е заето с културно-исторически дейности, които да социализират тази археология по примера на Гърция и Италия, разказа арх. Стефан Добрев.

На нивото на партера ще има галерии, други културни пространства, търговски площи и заведения, тъй като това е едно от най- комуникативните места на Пловдив. 

Над тях ще се разполагат паркинг, жилища и офиси. Отпаднала е идеята да бъде изграден малък бутиков хотел, тъй като инвеститорът не е проявил интерес. Добрев уточни, че изграждането на паркинга над археологията ще оскъпи проектът, но това е начинът да има паркинг в района на комплекса.

Този комплекс изцяло се вписва в градската среда, която комуникира със Стария град, Понеделник пазара и другите забележителности в района, каза Стефан Добрев. Той е категоричен, че са намалили височината на сградите толкова, че на места те са по- ниски от сградите в съседство. На практика най- високите сгради са 4-етажни. 

Най- отличителният белег на новия проект е озеленяването на комплекса. Скалите и липсата на зеленина в района се компенсират от озеленени тераси на покрива. Решението е по препоръка на директора на НИНКН арх. Петър Петров, който е пловдивчанин. 

Наскоро археолог от БАН е дал „изключително висока оценка“ на внесения в НИНКН проект. Очаква се до месец – два Институтът за опазване паметниците на културата да даде оценка, след което ще се пристъпи към издаването на необходимите разрешителни от община Пловдив и строителния проект. 

Арх. Добрев смята, че към есента може да бъде направена първа копка и до две – три години Пловдив да има единствения в страната Културно – исторически център, съобразен със световните изисквания. До момента България няма такъв проект, всичко ще бъде реставрирано, експонирано и представено по- най- добрият начин на пловдивчани, подчерта той.

Не възнамеряваме да правим повече публични обсъждания, защото 20 години проекти за дупката се представят, археологията се руши и няма нищо насреща. Време е да се действа, каза Стефан Добрев. 

Архитектурното му студио е изработило проекта за реновиране на Тютюневия склад до Бетонния мост. В момента  бизнес-сградата е сред добрите примери за преобразяване на тютюневия град в Пловдив.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55