Музиката може да възпитава и обогатява децата и какъв по-лесен начин да стигнеш до сърцето на едно дете, ако не чрез любовта, включително към родината и най-светите й образи?
Децата тачат Левски и се прекланят неговото дело от съвсем малки, с вълнение и трепет чакат да научат стихче, да изпеят песен за Апостола, да нарисуват картина.
Това каза в интервю за Радио Пловдив Анита Илиева, учител в Карлово, музикант и автор на песни за Левски, както и художествен ръководител на музикалната школа "Карловойс".
Разговаряме с нея в деня, в който цяла България свежда глава в знак на почит към живота и делото на Апостола на свободата.
"След песента за Апостола, която направихме през 2018 година, като че ли се отприщи вълна, която още по-силно ни мотивира да правим песни за България и за големите й имена. Левски е ярък символ, модел и пример за подражание, свята икона и това особено силно се усеща в родния му град Карлово. Децата неизбежно усещат и попиват този силен дух", споделя музикантката.
Анита Илиева е автор на няколко песни за Левски.
"Първата песен, която написах за Апостола, стана химн на СУ "Васил Левски" в Карлово, по стихове на ученичка. Това бе ключът, който отключи в мене поривът да претворя в музиката, в словата моята емоция", разказва тя.
Песента влезе в учебниците по музика за 4-ти клас, а сега предстои да влезе в специални издания на издателство "Просвета" за работа в детските градини.
"Това за мене е невероятно удовлетворение и гордост, защото "Песента за Апостола" ще достигне до всяко дете в цялата страна. Виждам и чувам, че се пее от децата с голямо удоволствие", споделя Анита Илиева.
Тя е автор и на песента "Кажи ми, горо", която преди 2 години е записана от "Карловойс" и също се превърна в една от най-запеваемите песни за Левски.
Цялото интервю с Анита Илиева е в прикачения файл.
В Панагюрище започват тържествата, посветени на 75-тата годишнина от откриването на Панагюрското златно съкровище. Те ще протекат в рамките на четири дни. Програмата включва поредица от съпътстващи събития, като кулминацията ще е на 8- ми декември, денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския..
В Пловдив археологическият обект ОДЕОНА част от Форумен комплекс на Филипопол, отваря врати като сцена за провеждане на културни събития. За Одеона ще разкажат археологът – проучвател на обекта Мая Мартинова – Кютова и арх. Румяна Пройкова - съратница и част от екипа на покойната вече арх. Вера Коларова, автор на проекта Музикални домакини..
Регионален етнографски музей – Пловдив открива изложба „ Медникарството – древно и вечно “. Музеят в Стария град ни кани на новата изложба, която ще бъде открита от 17:30 ч. в присъствието на майстори медникари. Експозицията ще ни потопи в дълбоките традиции и история на медникарския занаят – изкуство, което съчетава естетика и..
Книгата „Романът на една жена без качества“ от Ралица Николова ще бъде Кклуб „Петното на Роршах“ – Литертурен салон Spirt & Spirit. Главите в книгата носят названията на дните от седмицата. Разказът върви от първо лице, единствено число и е кунструиран като дневник, без историята да е изцяло биографична. Модератор ще бъде Ина Иванова...
Творческо обединение "Collegium pro arte+" към Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" ще открие "Празнична изложба" тази вечер, от 18:00 часа в галерия "Piesa", ул. "Оборище" 10А, Пловдив. В експозицията ще бъдат представени живописни творби, графики и фотографии в разнообразни стилове и техники. Участват всички..