Музиката може да възпитава и обогатява децата и какъв по-лесен начин да стигнеш до сърцето на едно дете, ако не чрез любовта, включително към родината и най-светите й образи?
Децата тачат Левски и се прекланят неговото дело от съвсем малки, с вълнение и трепет чакат да научат стихче, да изпеят песен за Апостола, да нарисуват картина.
Това каза в интервю за Радио Пловдив Анита Илиева, учител в Карлово, музикант и автор на песни за Левски, както и художествен ръководител на музикалната школа "Карловойс".
Разговаряме с нея в деня, в който цяла България свежда глава в знак на почит към живота и делото на Апостола на свободата.
"След песента за Апостола, която направихме през 2018 година, като че ли се отприщи вълна, която още по-силно ни мотивира да правим песни за България и за големите й имена. Левски е ярък символ, модел и пример за подражание, свята икона и това особено силно се усеща в родния му град Карлово. Децата неизбежно усещат и попиват този силен дух", споделя музикантката.
Анита Илиева е автор на няколко песни за Левски.
"Първата песен, която написах за Апостола, стана химн на СУ "Васил Левски" в Карлово, по стихове на ученичка. Това бе ключът, който отключи в мене поривът да претворя в музиката, в словата моята емоция", разказва тя.
Песента влезе в учебниците по музика за 4-ти клас, а сега предстои да влезе в специални издания на издателство "Просвета" за работа в детските градини.
"Това за мене е невероятно удовлетворение и гордост, защото "Песента за Апостола" ще достигне до всяко дете в цялата страна. Виждам и чувам, че се пее от децата с голямо удоволствие", споделя Анита Илиева.
Тя е автор и на песента "Кажи ми, горо", която преди 2 години е записана от "Карловойс" и също се превърна в една от най-запеваемите песни за Левски.
Цялото интервю с Анита Илиева е в прикачения файл.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..