Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако Радев "разклати" кабинета, това ще е пасив и за него


Мерки от правителството за решаване на енергийната, земеделската и икономическата криза поиска президентът вчера, а днес към тях добави и защита на хлебопроизводителите. 

Според политолога Даниел Смилов има напрежение между Дондуков 2 и Дондуков 1, което се натрупва от по- рано,  но на този етап той изключва хипотезата за институционална война.  Освен това, смята той, и двете институции в момента имат общи интереси, за да отлагат подобен конфликт за в бъдеще, дори в дългосрочен план. 

"Ако в момента президентът предизвика правителствена криза или разклати коалицията, това ще бъде пасив и за него. Не става дума, че това е негов кабинет, но неуспех за правителството ще бъде неуспех и за него. Така че, за сериозен конфликт не може да се говори", коментира той. 

По думите му, по- възможен е вторият сценарий – за конфликт в сектор "Енергетика", свързан с кадровите назначения и близките позиции на Радев и БСП за проекта "Белене". "И другото, което все пак се вижда е, че президентът иска да има влияние върху дневния ред на правителството, като се опитва всеки ден да дава задачи на министрите. В нашия конституционен модел това не влиза в правомощието на държавния глава. Би било добре от президентската институция да осмислят какво целят, защото в България няма полупрезидентски режим", подчерта Смилов. Той е категоричен, че при високата енергийна зависимост на страната ни от Русия не трябва да се допуска проектът "Белене".

"Може би трябва да се изчакат 100-те дни на правителството, но до момента е видимо, че се справят. Мораториумът върху цените на енергията за бита не е перфектната мярка, но дава глътка въздух на гражданите. Предстои да видим какво ще е решението след това. За бизнеса бяха въведени определени мерки и компенсации. Но дори и да е спорно дали те са достатъчни, не бива да се говори, че се правят само анализи. Това беше некоректно изказване от страна на президента", каза Даниел Смилов.

За него Бюджет-22 променя водената до момента политика към по- експанзивна фискален подход. Разходите на държавния бюджет ще бъдат увеличени значително, което би могло да стане стимул за по- интензивен растеж. Ако тази стратегия се окаже успешна, може да се каже, че кабинетът е направил сериозна промяна в базовата политика на държавата, обобщи политологът. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Планове с неизвестен край (част 2)

В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..

публикувано на 30.12.24 в 10:49

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56