Как това вече рефлектира върху международните отношения, в които България е неразривна част, като източна граница на НАТО към конфликтната територия на Украйна?
Западът остро критикува Русия и приготвя нови санкции. България също се присъедини към критичния тон на декларациите.
Русия нарича мисията си „мироопазване“, а САЩ определя станалото като претекст за война.
Къде е истината?
Имаме цялостно нарушаване на международното право. Москва подходи с традиционен през последните години цинизъм. Да нарича присъсвието на собствена армия „миротворци“. Никъде, където има такива руски „миротворци“ няма мир, а те стоят с години - коментира д-р Георги Проданов, главен асистент в НБУ, с изследвания по международни отношения на постсъветското пространство.
Загубата на тези два региона за Украйна бе очакван ход от руска страна. Останалият свят разчиташе на спазване на Минските споразумения, но това не се случи. Като цяло няма изненадани от развоя на ситуацията.
Големият въпрос, който остава – дали сега вече ще има война.
Много малко вероятно е това обаче. Русия постигна своето и отсега нататък ще се прави на „бяла и добра“, ще играе ролята на жертва.
Неясна остава позицията на Украйна и специално военните части, струпани по границите на спорните области. Това вече би могло да предизвика военен инцидент. Голям военен конфликт обаче няма да се случи.
Затова следващия голям въпрос е какво ще правим след това.
Санкции – вече се говори за спиране на „Северен поток“, други търговски рестрикции, но те трябва да се наложат „без съмнение“ от останалите държави.
Ние сме Европа и нашата позиция тлрябва да е срещу всякакви такива прояви, които дестабилизират континента.
Това което обаче липсва, е ясната позиция на Европа към Русия. А тя отдавна очаква контакт с Европа, но го очаква по собствения си начин.
Снощната реч на Путин бе показателна - експанзията на Русия в постсъветското пространство ще продължи.
Все пак се осъзнава, че един евентуален военен конфликт ще бъде на техните територии и ще бъде катастрофален за всички.
Специално за нас – няма защо да се безпкоим от военна агресия спрямо България. Опасна е обаче хибридната агресия, която се води срещу нас. Това са фалшивите новини, купени политици, подронващи авторитета на обществото слухове и други похвати. Това продължава вече над 10 г., а от българска страна не се забелязва противодействие - посочва политологът.
Официалната българска позиция може да бъде само една – осъждаме действията на Русия и настояваме за решение дипломатическо, включително и през ООН.
А от поведението на българските политици вече става ясно кой каква страна заема.
Жители на пловдивския квартал „Прослав“ са недоволни от извършените строително-ремонтни дейности на пет улици, продължили повече от половин година. Според тях на места инфраструктурата не е напълно възстановена, а там, където ремонтите са приключили, са извършени некачествено. Хората искат районната администрация да им обърне внимание, в..
БСП ликвидира възможността за собствената си алтернативност за управление на България. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Мутафчиев, член на НС на БСП и бивш лидер на Областен съвет на БСП в Пловдив, който коментира решението на БСП да влезе в кабинета „Желязков“. „Едно такова решение е противоуставно, защото НС е длъжен да..
По всичко изглежда, че договорките за съставяне на правителство вече са направени. Разпределението на „порциите“ удовлетворява участниците. Този кабинет ще бъде правителство на малцинството, защото всички партии – участници в него са много слаби като електорална подкрепа, а мнозинството е на избиратели, които не гласуват и не подкрепят..
Възстановено е електрозахранването в трите села на територията на Община Неделино – Диманово, Кочан и Еленка, заради които беше обявено частично бедствено положение. Те бяха без ток от 18.30 часа на 13-ти януари до 12.30 часа днес. Това заяви пред Радио Пловдив кметът на Община Неделино Боян Кехайов. Авариралата помпена станция, която захранваше..
За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините. По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..