Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Санкциите ще изровят пропаст между Путин и руския елит

| обновено на 23.02.22 в 15:52

Изострянето на конфликта между Москва и Киев, особено след като руският президент Владимир Путин призна независимостта на Донецката и Луганската народни републики, доведе до налагане на санкции от редица страни към Русия. 

От днес пък Украйна се готви за извънредно положение и свика запасняците под бойните знамена. 

До къде ще стигне конфликтът и как напрежението ще се отрази на България и българите? 

В седносрочен план конфликтът ще ескалира. Топката в момента е в полето на украинското ръководство – дали ще отвори или не, военни действия срещу отцепилите се области - коментира пред Радио Пловдив политологът Валентин Вацев. 

Проблемът е друг – общата геополитическа обстановка в Европа и света се усложнява. За България все пак няма пряка опасност, ние сме просто физически далече от горещите точки. Но, като част от ЕС, ние носим цялото бреме на икономическата обстановка, която се изостря.

Предупреждението на Медведев за огромно завишена цена на газа е опасно, но все още  не може да се гледа на него като легитимен говорител на руското правителство. 

Това би било икономически колапс за Европа, но най-вече за нас, ние не можем да понесем такъв ръст на цената.

В цялата крази определящи са отношения не между Москва и Киев, а руско – американските отношения.  На световната сцена се появи нов геополитически играч – Китай.  Започна  пренареждането на световната  геополитическа карта. При такъв глобален преход  от еднополярен към вече триполярен свят винаги има „турболентност“. 

Санкциите ще окажат ли влияние върху Москва?

Рестрикциите все повече ще се утежняват. Те обаче няма да засегнат директно руската икономика или руския народ. Те са насочени секторно, към руския политически елит.  Затова е възможно, този елит да се възпротиви на политиката на Путин, защото е пряко и тежко засегнат. Целта е  санкциите да изкопаят пропаст между Путин и руския икономически елит.

Все пак, война не се очертава, НАТО няма да воюва за Украйна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02