"Украйна и цяла Източна Европа очакват по-твърд отговор от страна на ЕС и на НАТО. Първата вълна санкции, които са наложени, вероятно са внимателно съгласувани и от страна на САЩ и Канада, и от ЕС, и може би най-твърдите от всички западни сили - от страна на Велкобритания. Става въпрос за стратегия за постепенно засилване на санкциите, докато се стигне до неизбежното при открита агресивна война на една европейска държава срещу друга и това ще бъде пълната икономическа изолация на Русия, в случай, че тя не прекрати военните действия". Това подчерта евродепутатът Радан Кънев.
Войната има неограничени икономически последици за целия Европейски континент. Ситуацията за сигурността е изцяло нова, изцяло нова е и ситуацията в икономиката и в енергетиката. Войната е факт, без да зависи от нас и трябва да си дадем сметка, че не става въпрос за нещо, което ще приключи бързо.
"Путин дава всички признаци на психопатичен тип маниакален диктатор. Той няма да спре, докато не бъде принуден да спре и това ще отнеме дълъг период от време".
По думите на Кънев, става въпрос за постепен подход, който му е необходим. Ако инвазията в Украйна не спре и продължи с фактическата окупация на страната, тъй като Путин се държи като представител на разбойнически режим, а не - като легитимна международна сила, неизбежната последица ще бъде прекратяването окончателно на търговията с руски енергоносители.
"Има обаче европейски държави, сред които и България на първо място, които благодарение на крайната безотговорност на лидерите си през последните 20 години, са зависими 100% от руския газ. Налагането на тази неизбежна санкция би блокирала икономиката. Европа има нужда от сериозен период на пренастройване на вътрешния си енергиен пазар, за да сме готови за неизбежното - а то е свят, в който не Русия не играе икономическа роля за нас".
Ако инвазията не бъде прекратена, ще има нови и нови санкции и ние трябва да сме готови за тях, подчерта още Радан Кънев с аргумент, че мирна кооперация с взаимна изгода не може да има с разбойнически режими и ние трябва да сме научили този урок.
"Трябва да разберем, че нашето икономическо бъдеще не включва интензивна търговия с Русия. Докато Путин е на власт в Кремъл, отношенията ни с Русия ще бъдат неизбежно сведени до минимум. Това е страна, която сама се поставя в изолация."
Чуйте повече от звуковия файл:
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..