"Украйна и цяла Източна Европа очакват по-твърд отговор от страна на ЕС и на НАТО. Първата вълна санкции, които са наложени, вероятно са внимателно съгласувани и от страна на САЩ и Канада, и от ЕС, и може би най-твърдите от всички западни сили - от страна на Велкобритания. Става въпрос за стратегия за постепенно засилване на санкциите, докато се стигне до неизбежното при открита агресивна война на една европейска държава срещу друга и това ще бъде пълната икономическа изолация на Русия, в случай, че тя не прекрати военните действия". Това подчерта евродепутатът Радан Кънев.
Войната има неограничени икономически последици за целия Европейски континент. Ситуацията за сигурността е изцяло нова, изцяло нова е и ситуацията в икономиката и в енергетиката. Войната е факт, без да зависи от нас и трябва да си дадем сметка, че не става въпрос за нещо, което ще приключи бързо.
"Путин дава всички признаци на психопатичен тип маниакален диктатор. Той няма да спре, докато не бъде принуден да спре и това ще отнеме дълъг период от време".
По думите на Кънев, става въпрос за постепен подход, който му е необходим. Ако инвазията в Украйна не спре и продължи с фактическата окупация на страната, тъй като Путин се държи като представител на разбойнически режим, а не - като легитимна международна сила, неизбежната последица ще бъде прекратяването окончателно на търговията с руски енергоносители.
"Има обаче европейски държави, сред които и България на първо място, които благодарение на крайната безотговорност на лидерите си през последните 20 години, са зависими 100% от руския газ. Налагането на тази неизбежна санкция би блокирала икономиката. Европа има нужда от сериозен период на пренастройване на вътрешния си енергиен пазар, за да сме готови за неизбежното - а то е свят, в който не Русия не играе икономическа роля за нас".
Ако инвазията не бъде прекратена, ще има нови и нови санкции и ние трябва да сме готови за тях, подчерта още Радан Кънев с аргумент, че мирна кооперация с взаимна изгода не може да има с разбойнически режими и ние трябва да сме научили този урок.
"Трябва да разберем, че нашето икономическо бъдеще не включва интензивна търговия с Русия. Докато Путин е на власт в Кремъл, отношенията ни с Русия ще бъдат неизбежно сведени до минимум. Това е страна, която сама се поставя в изолация."
Чуйте повече от звуковия файл:
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..