„Акорди“ е новият сборник с разкази на Георги Връбчев - нотариус, чиято практика е в Пещера. Няма да го чуете да се хвали с това, че освен професионалната си биография, има и творческа. А в нея е записано, че пише проза и поезия, че е получил досега 6 международни литературни отличия от Италия и Израел и че книгата му „Акорди“ е трета поред.
Пред Радио Пловдив казва, че музика може да се намери в обикновените истории от живота. И че всяка може да го провокира, за да я разкаже с художествени средства:
„Реалният живот е там, във всеки от разказите по различен начин. По принцип те са си художествена измислица, но винаги при възникване на идеята или при доразвиването ѝ, реалният живот напомня за себе си, взима си от него примери, характери, детайли и така си става комплексна композиция“ – казва Връбчев.
Признава, че му хрумват разкази, дори когато работи. „Например чета нотариален акт и изведнъж се сещам за нещо. Приключвам дадения абазац и записвам две думи, които след това се използват за писането. И така“. Така, както е отговорна работата му, Връбчев казва, че и пише – отговорно.
А обединяващото звено и за двете е музката. С музикален съпровод пише, но и вплита музиката в самия текст на книгата. „Затова е и това заглавие. И затова тя може да се каже, че върви като основна линия. От друга страна, между разказите тук-там - случайни или нарочни - съществуват нишки, които ги свързват. И изобщо гледам на книгата, а и докато я пишех, като на части от една обща композиция“.
В общата композция на книгата „Акорди“ кулминацията е разказът „Тъгата“, казва авторът. И ако започва с историята под името „Свобода“, в която присъства инструментът виолончело, то завършва с класика и рокендрол – музиката, която винаги е обичал и слушал.
„Общият тон на цялата книга е мажор. Но да се стигне до мажор, винаги трябва да се мине през минор“ – обобщава Георги Връбчев. Пловдивчани ще могат да се срещнат с книгата и автора ѝ през март.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..
Изложбата "Слово и образ: археологически находки и възрожденско изкуство“ ще бъде открита днес в Регионален археологически музей – Пловдив . Експозицията е посветена на Рождество Христово. Изключително събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане, пишат от музея. Куратор е Соня..