"Днес баща ми има рожден ден и се намира в Харков. За първи път от много време не мога да го видя, да празнуваме заедно. Той става на 84 години, преживял е Втората световна война".
Това сподели в интервю за Радио Пловдив Влад Елис, украинец в Пловдив. Той е наполовина българин, наполовина украинец и е собственик на IT фирмата Speedflow group, която преди няколко години премести бизнеса си у нас.
"Не е за вярваме това, което се случва в Европа. За щастие Украйна продължава да функционира като държава", коментира той.
Влад разказва, че има много приятели там, всички на наборна възраст са се записали в т.нар. териториална отбрана. А всички военни, с опит от войната във 2014 г., са призовани.
"Има много мъже и жени, които са се събудили в ситуация, в която някой, в друга държава, е решил да промени живота им, без да се съобрази с техния живот и желания. Основната теза, която ползват руснаците, е, че се притесняват руснаците или тези, които говорят руски. 90 % от моите колеги и приятели са руско говорещи и не се притесняват", допълни Влад Елис.
Той разказва, че за хората в Украйна след страха е останал само гняв и мисли за близките, които са слаби и не могат нищо да променят. "Всички страшно се притесняваме за хората, където се водят боеве. Имам приятел, който живее в село, което 3 пъти е минавало в различни ръце. Истински ужас! Това, което се случва, е най-страшното!"
Влад Елис коментира, че е много плашещо заявлението на Вл. Путин ядрените оръжия да бъдат приведени в бойна готовност.
По думите му, украинците се чувстват изоставени, тъй като санкциите на Запада закъсняват. "Ескалациите в напрежението се случват последната половин година. Те са явни и очебийни за всички, разузнаването споделяше информация".
Той напомни, че всяка война се започва от военните, но се завършва от политиците. "Има групи за помощ, има пунктове за събиране на помощи, има помощ за транспорт. Освен война има много хора, на които трябва да се помогне", допълни украинецът.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с Влад Елис е в прикачения файл.
Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид. „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..
Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев". По традиция с изпълнението на първото..
Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..