Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

3-ти март да си остане празник, но не национален празник

Дебатът за честването на 3 март, не е нов, но след агресията на Русия в Украйна стана особено актуален.  
Историкът доц. Димо Чешмеджиев, преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски  сподели гледната си точка в предаватето "Точно днес".
Той  посочи, че Санстефанският мирен договор постига един от националните идеали на България - обединението на всички българи в една държава.
Но „националният празник на България трябва да бъде свързан със Съединението. Това е едно от големите исторически събития в България, което ние сами сме си направили. Що се отнася до 3 март, аз имам по-различна гледна точка от масовата. Той трябва да остане национален, но да не е националният ни празник“.

В коментар на актуалните събития доц. Димо Чешмеджиев отбеляза, че с войната в Украйна се прави опит да се възстанови една загинала империя. 

Той обаче предупреди, че „който мисли, че историята се повтаря по същия начин, ще сбърка много.

„Ние сме в сляпа улица. Това е една ситуация, която не може да се опише, тъй като е толкова абсурдна, че често не може да се приеме от човешкото съзнание. Моето съзнание отказва да я приеме. При нас звучи малко абстрактно, но съвсем наблизо загиват хора, което е отрезвяващо. Защото ние сме свикнали да има такива конфликти и да гледаме малко от горе, защото са някъде в Азия, в Африка, а сега войната почука на нашата врата“, каза още Димо Чешмеджиев.

Урокът отново е, че Европа трябва да бъде единна, структурите й да не са така имагинерни и бюрократични, за да мога да отговорят на различните предизвикателства. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17