"Преговорите между Украйна и Русия са проява на здравия разум в тази ситуация, но никой и не е очаквал резултат от първия им етап. Това са разговори за оценка на позициите, с които двете страни отиват на среща. Ще има и нов кръг от преговори, вероятно и те няма да дадат резултат и вероятно такъв ще има някъде след втория кръг". Това заяви бившият военен министър на България Ангел Найденов.
От разбиранията и от готовността на двете страни ще зависи доколко позициите им ще се сближат и ще има краен резултат от преговорите.
По думите на Найденов, Путин грешно си е направил сметката, защото войната се затяга без резултати, водещи за 2-3 денонощия до капитулацията на Украйна. "Разчиташе се на бърз успех, който не се състоя".
Найденов обаче подчерта, че в момента Русия има превъзходство във въздуха и във водите на Азовско и Черно море.
"Очакванията са, че ще бъдат осъществени въздушно-десантни и морски десанти на територията на Украйна както по отношение на Одеса и Киев, където обрачът се затяга и се ликвидират и последните възможности на гражданите за придвижване от юг, югоизток към украинската столица и в близките часове се очаква да бъде напълно обкръжен Киев".
Като тежка грешка на руския президент Путин Найденов окачестви поставянето на ядрените сили на Русия в бойна готовност. Задачите му са били две - вътрешно и външнополитическа. Първата - да покаже колко е заплашена Русия, а втората - заплаха с опит да се всее страх и да покаже докъде се простира решимостта на руския президент.
"Тежка грешка! Наред с обръщенията отправени от Путин, които поставиха под съмнение украинската история и държавност и презрителното отношение към държавното ръководство на Украйна, трябва да видим и провокираната реакция. Те разгневиха и сплотиха украинското общество, което е в основата на упоритата съпротива на украинската армия".
Що се отнася до намесата на НАТО, военно участие с части и сблъсък на територията на Украйна се изключва и това е било ясно заявено и от американският президент, и от генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг. Спекулации са недопустими, бе категоричен Найденов.
Смяната на Стефан Янев е логично следствие от натрупване на действия и позиции от негова страна, довели до решението на премиера Кирил Петков да поиска оставката му. Смяната на военния министър ще бъде разтълкувано като знак за търсене на единство в позициите, като знак че България не може и няма да бъде изключение от общите решения за засилване на военния потенциал на страната и съответно на източния фланг на НАТО.
"Ситуацията донесе тежки репутационни щети за руския президент и за Русия и вдигна същевременно до неимоверна степен недоверието към тях".
Чуйте повече от звуковия файл:
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..