„Паметникът на Альоша свидетелства за един исторически период, който беше характерен с господството на една империя върху нашата страна и населението ни. Альоша е символ на руската окупационна сила. Той е като печат, като дамга, и съответства на историческите реалности от втората половина на 20 век. Но ако посегнем и унищожим този паметник, ние ще покажем само своята слабост като нация. Защото думата паметник е точно това – памет. Като го унищожим, какво ще помним? Паметта е нещо изключително важно и не бива да допускаме разрушението като подход“, каза в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Георги Иванов.
Художникът смята, че мястото на паметника Альоша трябва да бъде определено от пловдивчани чрез референдум, ако се стигне до такъв дебат.
Неговият колега Иван Тотев е категоричен, че паметникът трябва да бъде преместен на друго място.
„Темата е много голяма и заслужава голям дебат, защото премахването на този паметник има много аспекти – символен, културен и исторически. Но аз разглеждам по друг начин този въпрос за паметта. Защото ние не говорим той да бъде взривен и отнесен като парчета, а говорим за демонтаж и преместването му в Музей на социализма, където именно ще изпълнява функциите си на памет, както и много други музейни експонати, но ще бъде лишен от идеологическата си същност“, каза художникът Иван Тотев.
Интервютата с Георги Иванов и Иван Тотев можете да чуете в звуковия файл.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..