От днес е отворен съвместният сайт на "Тракия икономическа зона" и областната администрация в Пловдив, в който се публикуват свободни работни позиции за украинските бежанци, съобщи за Радио Пловдив изпълнителният директор на зоната Пламен Панчев.
"Всички, които искат да работят може да започнат работа", подчерта Панчев и добави, че възможността е отворена и за бежанците, които са настанени във Варна и София.
Най- често срещаната възможност е в машиностроителните и асамблиращите предприятия, както и тези в сектора на електрониката.
Панчев уточни, че е необходимостта работодателите да се съобразят и с компетентността на бежанците, тъй като повечето са жени. Това е причината да им се даде възможност за обучение, което обикновено трае около 2 месеца.
"За нас ще е добре държавата да плати обучението и квалификацията на тези хора. На тях ще им са необходими 2 месеца. Издръжката и обучението на човек няма да надвиши повече от 2000 лева", прогнозира изпълнителният директор на ТИЗ.
Това е труден момент за хората, които бягат от войната, а за бизнеса е една възможност. "Ние трябва да се отнесем с необходимото уважение към техните проблеми. На някои ще се опитаме да предложим условия за постоянно оставане и работа в нашата страна", каза Пламен Панчев.
По думите му бизнесът не се опитва да реши проблема с работната ръка само с назначаването на чужденци, а прави всичко възможно да създава условия за квалифициране на работещите. ТИЗ има обучителен център, в който могат да получат обучение 1000 човека. "Новите работни места, които се откриват годишно са между 1000 и 2000. "Да имаш 2000 работни места това са 10 000 човека, заедно със семействата им. Ние можем да организираме работа и за повече хора, но се съмнявам, че толкова много хората ще искат да започнат работа", обясни той.
Според него, за да се реши проблемът с дефицита на работна ръка у нас е необходима реформа в професионалното образование и усилията на всички - бизнес и държава. "Хубавото е, че в Националния план за възстановяване и устойчивост има средства за създаване на нови работни места", каза още Пламен Панчев.
В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..