Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трудно е да се каже, че кабинетът се справя успешно

Снимка: БГНЕС


В интервю за програма "Ден след ден" политологът Татяна Буруджиева анализира изминалите близо 100 дни от управлението на Кабинета Петков. 

Според нея е трудно да се каже, че правителството се справя успешно както с ковид кризата, така и останалите проблеми, които бяха включени като приоритетни за решаване при поемането на управлението от Кирил Петков.

Макар да забравихме  да се интересуваме от цифрите, станали обичайни през последните две години, положението в България съвсем не е добро. В момент,  в който пред доста от  страните в Европа предсои пълно отпадане на всички мерки, свързани с коронавируса,  в България са хиляди хората, които се заразявт на ден. Що се отнася до другите кризи правителство за съжаление попадна в обстанавка, в която  всички фактори, които действаха върху тези кризи на практика се изостриха и задъбочиха като влияние. 

По думите й намаляват случаите на ковид, но болестта, като че ли сама си отива, а не в резултат  от предприетите мерки от страна на правителството

Тя допълни, че по отношение на кризата с енергетика и цените на тока е по-важното да си говорим какво предстои, тоест какво прави  правителството, за да се вземат мерки, така, че да  имаме по-добри шансове, за това което ни очаква

Както днес каза министър-председателя - те правят всичко така, че да не позволяват повече покачване на цените и да не позволят то да бъде рязко, което само по себе си означава, че тепърва има да преживяваме онова, което може да ни донесе кризата с енергоносителите. Има, по негови заявления, запаси за 90 дни, но не всички са в България. Смятам, че проблемът е по-голям не толкова по отношението на газта, колкото по отношение на нефта и нефтените продукти.

Според Буруджиева хубавата новина е, че правителството се опитва да действа спрямо заявените цели. Лошата новина е, че поради тежката неопитност по отношение на политическата комуникация, усещането е, че неуспяват да го направят, докато би трябвало, ако малко по-добро комуникират и по-добре си разположат целите и действията в комуканиционното поле, да стане ясно поне, че проблемът е, че не стават толкова бързо, колкото ни се иска, а не, че не стават нещата.

Анализаторът смята, че има криза в комуникацията и  не става ясно какви са политиките на правителството

Първите 100 дни се дават, за да се види какво точно прави правителството. Да стане ясно какво ще се случва в икономиката, с работинте места, какво ще се случва с повишаване на доходите, с промяната на начина, по който ще се управлява и развива тази държава. Когато насипно се представят действията  не се оставя с впечатление за цялостния подход и какво всъщност се променя в България. Когато дневния ред на обществото, преди да започнат военните действия, и онова върху което слага акцент правителството се разминава - твърдя, че за първите 100 дни  проблемът е по-скоро комуникционен, защото това не е много време, за да се направят дълбочинни политически действия, но е страшно много време, за да се поставят на място взаимоотношенията и начина, по който ще се общува с хората. Що се отнася до настоящата обстановка, за мен проблемът, който се получава е, че нямаме  действително  много сериозно фиксиране върху някои части от нашия национален интерес. Например става въпрос за отношението и начина, по който ние ще се погрижим за  българите, които живеят в Украйна и са подложени на тежките последици от войната.

Още от анализа може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39