Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трудно е да се каже, че кабинетът се справя успешно

Снимка: БГНЕС


В интервю за програма "Ден след ден" политологът Татяна Буруджиева анализира изминалите близо 100 дни от управлението на Кабинета Петков. 

Според нея е трудно да се каже, че правителството се справя успешно както с ковид кризата, така и останалите проблеми, които бяха включени като приоритетни за решаване при поемането на управлението от Кирил Петков.

Макар да забравихме  да се интересуваме от цифрите, станали обичайни през последните две години, положението в България съвсем не е добро. В момент,  в който пред доста от  страните в Европа предсои пълно отпадане на всички мерки, свързани с коронавируса,  в България са хиляди хората, които се заразявт на ден. Що се отнася до другите кризи правителство за съжаление попадна в обстанавка, в която  всички фактори, които действаха върху тези кризи на практика се изостриха и задъбочиха като влияние. 

По думите й намаляват случаите на ковид, но болестта, като че ли сама си отива, а не в резултат  от предприетите мерки от страна на правителството

Тя допълни, че по отношение на кризата с енергетика и цените на тока е по-важното да си говорим какво предстои, тоест какво прави  правителството, за да се вземат мерки, така, че да  имаме по-добри шансове, за това което ни очаква

Както днес каза министър-председателя - те правят всичко така, че да не позволяват повече покачване на цените и да не позволят то да бъде рязко, което само по себе си означава, че тепърва има да преживяваме онова, което може да ни донесе кризата с енергоносителите. Има, по негови заявления, запаси за 90 дни, но не всички са в България. Смятам, че проблемът е по-голям не толкова по отношението на газта, колкото по отношение на нефта и нефтените продукти.

Според Буруджиева хубавата новина е, че правителството се опитва да действа спрямо заявените цели. Лошата новина е, че поради тежката неопитност по отношение на политическата комуникация, усещането е, че неуспяват да го направят, докато би трябвало, ако малко по-добро комуникират и по-добре си разположат целите и действията в комуканиционното поле, да стане ясно поне, че проблемът е, че не стават толкова бързо, колкото ни се иска, а не, че не стават нещата.

Анализаторът смята, че има криза в комуникацията и  не става ясно какви са политиките на правителството

Първите 100 дни се дават, за да се види какво точно прави правителството. Да стане ясно какво ще се случва в икономиката, с работинте места, какво ще се случва с повишаване на доходите, с промяната на начина, по който ще се управлява и развива тази държава. Когато насипно се представят действията  не се оставя с впечатление за цялостния подход и какво всъщност се променя в България. Когато дневния ред на обществото, преди да започнат военните действия, и онова върху което слага акцент правителството се разминава - твърдя, че за първите 100 дни  проблемът е по-скоро комуникционен, защото това не е много време, за да се направят дълбочинни политически действия, но е страшно много време, за да се поставят на място взаимоотношенията и начина, по който ще се общува с хората. Що се отнася до настоящата обстановка, за мен проблемът, който се получава е, че нямаме  действително  много сериозно фиксиране върху някои части от нашия национален интерес. Например става въпрос за отношението и начина, по който ние ще се погрижим за  българите, които живеят в Украйна и са подложени на тежките последици от войната.

Още от анализа може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бих помислил дали да участвам в новия служебен кабинет

"Ако получа покана от новия министър-председател за участие в служебния кабинет, бих го изслушал, бих изслушал целите и приоритетите и тогава бих помислил, но към този етап аз покана нямам и въпросът ви към момента няма никакво значение". Това заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред журналисти в Пловдив, в..

публикувано на 09.08.24 в 14:43

Избори на 20 октомври, Горица Грънчарова е служебен премиер

Считам, че най-подходящата дата за провеждане на новите предсрочни парламентарни избори е 20 октомври. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с Горица Грънчарова – Кожарева, която държавния глава определи за нов служебен премиер. Той й възложи в срок до 19 август да предложи структура и състав на служебен кабинет.  Указът..

обновено на 09.08.24 в 14:10

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15