Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искаме ясна процедура за държавното изкупуване на зърно

Държавата ще влезе на пазара на зърно и ще изкупи от българските производители около 1.5 млн. тона пшeница за гарантиране на нуждите на населението за година напред.  Решението е заради войната и очакванията за възможни трусове на зърнения пазар, тъй като Украйна и Русия произвеждат около 30% от пшеницата в световен мащаб.

Според Ангел Вукодинов - зърнопроизводител от Съединение и бивш председател на Националната асоциация това е логично решение на правителството в опит да се избегне продоволствена криза, но по думите му браншът се притеснява от това какви ще се конкретните процедури и какво ще е решението за износа от новата реколта.

Този механизъм трябваше да е предварително договорен и обмислен, а това не се случи, чуха се и приказки, че са още сега спрени кораби, натоварени със зърно за износ, казва Вукодинов.

Много съм песимистичен по отношение на готовността и капацитета на Държавния резерв да поеме това количество. При това положение ще се ползват складове на търговци, а идва и новата реколта, която също ще трябва да се прибере. Зърното е жива стока и има специфични условия за съхранение, искат се специфични грижи, акцентира фермерът. Той припомни, че винаги при поълване и изпразване на резерва се съсздават проблеми и изрази надежда сега да не стане така и държавата да си влезе в ролята, гарантирайки прозрачни процедури.

Прогнозата на Вукодинов е, че тази година добивът на пшеница ще е над 6 млн. тона, а вътрешното годишно потребление от около 1 тон и половина. По отношение на цените те са много динамични и сега стигнаха 420 евро на тон на Парижката борса. На Софийската цената е по- ниска, но това е защото там не се правят големи сделки.

Ако растат цените на енергоносителите и на торовете няма причина и пшеницата да поскъпва.

Интервюто можете да чуете в прикачения звуков файл.










Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06