Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бягащите от войната имат нужда да бъдат изслушани

Какъв знак за нивото на общественото съзнание даде прерасналият в ожесточени военни действия конфликт Украйна-Русия и от каква психологическа подкрепа се нуждаят бягащите от войната - Влада Парфенова - психолог.

"Проблемът на бягащите от войната хора е, че те губят живота си, който са имали преди това и миналото за тях изчезва. Не могат да се ориентират, защото не разбират настоящето и не успяват да се адаптират. Не виждат и бъдещето. Оказват се в ситуация, в която нямат нито минало, нито бъдеще". Това коментира  Влада Парфенова.

По думите й обаче, добрата новина е, че досега тя не се е срещнала с много тежки случаи. Тя е категорична, че бягащите от войната имат най-голяма нужда от разговор, от психотерапия, да бъдат изслушани от някого.

"Да, много прекрасни хора българи, украинци, беларуси, руснаци им носят храна, пълнят им хладилниците. Бежанците обаче остават след това сами и не знаят с кого да "преговорят" болката си. Нещата няма да се получат веднага, защото сега те имат нужда от елементарни неща - чисти топли дрехи, легла, храна. Едва след това те ще могат да разговарят. Сега мълчат и голяма част от тях плачат". 

Влада Парфенова уточни, че с някои от тези хора ще бъде по-добре да се разговаря индивидуално, а други да бъдат включен в общи сеанси. От особено значение е включването и на терапии, които не обхващат единствено думите - "те трябва да го изтанцуват, изпеят, да го издишат". 

Първата и най-важна стъпка е радикалното приемане на ситуацията, която не зависи от тях. Колкото и да е болезнено това, тези хора трябва да го направят. 

А тези, които искат да помогнат, не трябва да говорят за политика и да заемат едната или другата страна. "Тези хора трябва да успеят да си изплачат болката, те се нуждаят най-много от топлина, от доброта, от телесна прегръдка", заяви психологът Влада Парфенова.

Интервю - звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34