С увеличение на учебното време проблемите в образованието няма да се оправят. Така председателят на Синдикат „Образование“ към КТ Подкрепа Юлиан Петров коментира трите варианта, които Министерството на образованието предлага за промяна в съотношението учебни дни и ваканция, а също и на датата за начало на учебната година. Припомням, че са разработени три варианта да се тръгва на училище от 2023 година - на 1-ви, 7-ми или 15 септември. Идеята ще бъде обсъдена със синдикати и работотодатели в системата, а в ефира на Радио Пловдив Юлиан Петров посочи:
„Министерството визира три варианта, но те могат да бъдат и 33. И тук искам да кажа нещо много важно. Първо по отношение на коментара, че българските ученици учели най-малко в сравнение с братята и сестрите им в Европа - това не отговаря на истината“.
По проверка на данните в Европа за европейското образование, Синдикат „Образование“ са установили, че нашето образование е по средата, дори малко над нея. Юлиан Петров, обаче, подчерта, че е важно не колко време, а как учим и как са подредени учебната програма и учебното съдържание. Той припомни, че преди 5-6 години бе удължено учебното време, но, по думите му, не се виждат осезаеми по-добри резултати.
„Началото на учебната година не е панацея. То може да бъде променено, въпреки че промяната преминава през промяна на Закона – доста дълга процедура. Но щом МОН са сметнали, че могат да си я позволят, нека си я направят. Но това не ни дава никаква гаранция, че нещата с магическа пръчка ще се променят“.
Според Юлиан Петров, българското образование трябва да промени своята философия – да стане проектно базирано и учениците да създават продукт, за да се реализират след това на пазара. Становището за качеството е подкрепено от учителите и членове на Синдикат „Образование“, допълни председателят му Юлиан Петров.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..