През последните седмици станахме свидетели на вълна от съпричастност към украинските граждани заради войната в родината им. Засегнати от конфликта са и студентите от Украйна, които учат в България. Точно заради това от Медицинския университет организираха среща с тях, за да набележат най-належащите им потребности в бързо променящата се обстановка.
Злата Демирова е студентка трети курс в Медицинския университет. По произход е бесарабска българка. Избира да следва в Пловдив, защото иска да опознае корените си. И всичко върви план, докато изненадващо не избухва войната в Украйна. "Трудно е да се концентрираш да учиш. Трудно да мислиш за нещо различно от войната. Постоянно четеш новини и гледаш как убиват хора. Трудно е", коментира Злата Демирова.
И така вниманието ѝ неусетно се измества от лекциите към последиците от войната, една от които са и затруднените парични преводи от Украйна към България. Затова във всички университети са предвидени облекчения за студентите от Украйна.
От Медицинския университет имат готовност и да отворят общежитията си за семействата на украински студенти, които искат да дойдат в България. Единственото условие за бежанците ще е да докажат, че имат родствена връзка със студента. Все още от университета чакат указания от МОН какъв ще бъде регламентът за доказване.
Роднините на Злата Демирова не смятат да напускат пределите на родината си, защото в момента са в безопасност. Ако животът им бъде застрашен, обаче вероятно ще заминат при нея. Злата Демирова обяснява, че в част от Киевска област в момента няма нито ток, нито вода.
А Вячеслав Евчев разказва, че част от украинските студенти, които следват у нас в момента са в Украйна и не могат да напуснат пределите на страната. Така негова приятелка, учеща икономика в ПУ "Паисий Хилендарски", преди месец отишла до родината си, но така и не успяла да се върне, защото живее в блокирана област.
В Медицинския университет, където учи Вячеслав, през тази година се обучават 52 студенти, 17 от които са прекъснали.
Повече чуйте в звуковия файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..