Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюрократизация в процедурите за иновативните проекти

Българските фирми са сред водещите в ЕС по използването на изкуствен интелект. Средно за ЕС 42% от компаниите прибягват до тези услуги. 

В Чехия го използват 61% от фирмите, в България и в Литва 54% от бизнеса. Това се дължи на гласови асистенти, системи за гласово разпознаване, системи за лицево разпознаване, алгоритми за насочване на рекламата. Коронавирусната пандемия ускори употребата на изкуствения интелект, сочи изследването. 

Държавата планира да разшири образованието по изкуствен интелект. Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер каза, че в началото на април ще бъде обявено създаването на академичен институт за изкуствен интелект

Паралелно с това до края на март в Европейския парламент Ева Майдел, евродепутат от ГЕРБ /ЕНП ще има доклад за промените в Закона за изкуствения интелект. 

Какво се прави в България, научваме от интервюто на Живка Танчева с инж. Любомир Благоев, ръководител на софтуерна фирма за иновации в областта на изкуствения интелект. Той от 10 години обобщава направеното в тази насока у нас. Благоев припомни, че България има създадена Стратегия за изкуствен интелект от 2020 година. В Софийския университет има и Център за върхови постижения за големи данни и изкуствен интелект. 

Благоев заяви, че се занимава десетки години с изкуствен интелект, но такава бюрократизация във финансовите процедури не е наблюдавал в цялата си професионална практика. "Самото отчитане по процедурите без консултантска фирма не може да бъде направено и фирмата да си получи финансирането", допълни още Благоев. Той каза, че като цяло приветства усилията на Даниел Лорер в тази насока. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Съдът назначи нова експертиза за кариерите над Белащица

Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември.  Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..

публикувано на 19.11.24 в 16:16

Разделянето на жп маршрутите на 3 лота води до по- малко влакове

БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..

публикувано на 19.11.24 в 16:00

Община Хисаря планира по-високи данъци, включително такса смет

Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...

публикувано на 19.11.24 в 15:18

Повече дейности обуславят повишените разходи за чистота

Увеличената с 16 милиона лева план-  сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..

обновено на 19.11.24 в 13:50

"Дефиле на младото вино" в Стария Пловдив от 22 до 24.11.

По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на  22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..

публикувано на 19.11.24 в 10:34