Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С намесата си държавата помогна за хаоса с цените

Двата опита да се създаде паника около очакваното рязко поскъпване на олиото и горивата бяха несполучливи. Това заяви директорът на Асоциация „Активни потребители“ Богомил Николов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. 

Той защити тезата си с аргумента, че суматохата се е успокоила за един ден и коментира, че в условия на пазарна икономика не може търговците да бъдат обвинявани за цените на стоките.
"Не смятам, че ще има дефицит на хранителни стоки. Държавата помогна за объркването сред хората, защото започна да говори как ще гарантира и ще обезпечи количеството на зърното. Сега вероятно ще видим и действия с олиолото - забрана на износ или други мерки", обясни Богомил Николов.

 „Случаи на наплив за продукти има колкото искате в света. Даже в САЩ всяка година на черния петък гледаме как хората се бият за промоции“, допълни Николов и припомни, че подобна ситуация имаше и преди 2 години, когато у нас беше обявено извънредно положение заради COVID-19.

Според него това ясно показва, че дори и в условията на война пазарната икономика съществува и се опитва да намести нещата.

Експертът уточни, че поскъпването на цената на топлоенергията не трябва да плаши хората с ниски доходи, че ще се повишат и цените на стоките от първа необходимост. 

„Инфлацията започна доста преди войната, но големият въпрос е дали стоките поскъпват или парите поевтиняват. За да се преодолее пенсиите и социалните помощи трябва да бъдат индексирани своевременно“, коментира Богомил Николов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57