Като аргумент, той посочи украинската съпротива, военната помощ на Запада, очакваните тежки последици за Русия от санкции, както и отказа на големи държави, в т.ч. и на Китай, да помагат, освен "с някакви дребни жестове. В такъв тип конфликти печеливши няма, но въпреки тежките загуби ще спечелят Украйна и Свободният свят."
За очакваното развитие на събитията за самата Русия Киряков припомни, че независимо, че тя непрекъснато е подчертавала през последните 15 години, че " е с втората най-силна и голяма армия в света", това не отговаря на истината. Русия е изолирана от всякакви търговски и икономически процеси в света и очаквано ще се превърне в икономически придатък на китайската икономика.
"Русия е свикнала в историята си да живее бедно и на ръба на оцеляването и то не само по време на война. Едва през последните 15 години започна да се вижда някаква светлина в тунела, благодарение на милиардите, които Западът изсипваше и като инвестиции, и като плащания за енергоресурси в Русия. Затова в краткосрочен план изолацията няма да и направи впечатление, но в дългосрочен - изолацията на страната и от дипломацията, и от финансите, и от пазарите на енергоносителите, ще превърне Русия в петостепенна държава в рамките на световните икономически процеси. За това Китай сега си прави добре сметката дали да даде подкрепа на едната или за другата страна."
По думите на Киряков, връзката между китайската икономика и икономиките на Западния свят е толкова голяма, че един катаклизъм ще навреди на всички, за разлика от руската икономика, която се оказва не толкова значима.
За да се справи Европа с руската енергийна зависимост обаче, тя трябва да ускори процесите на инвестиции в сектора.
"Дълбоко погрешна представа е, че през икономиката и благоденствието Русия ще може да бъде поставена на различни релси за развитие. Откъсването от благоденствието на руснаците показва погрешната представа на Запада за начина, по който руснаците мислят и възприемат Света."
Киряков обаче бе категоричен, че Западът трябва да продължи да отстоява заетата от него позиция в момента, независимо от цената, която ще плати. Цената е голяма, но на страната на този Запад са пазарната икономика и свободата и това е световен проблем.
Чуйте повече от звуковия файл:
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..