"Нашата армия в значителна степен изостава от стандартите за модерно превъоръжаване и съвместимост със станадартите на НАТО. Когато кандидатствахме за Алианса и получихме покана за членство през 2002 г., поехме изричен ангажимент до 2015 г. да отделяме 2,6 от БВП за отбрана. Още през 2006 г., когато спря нашето управление, този процент беше намален двойно. И когато се опитваш да подддържаш армия с 1,3 от БВП, колкото и да я съкращаваш и да ликвидираш наборната армия, която също е отделно перо, ти не можеш да достигнеш необходимите средства и ресурси за изграждане на отбранителни възможности". Това подчерта бившият министър на отбраната Николай Свинаров.
Налице е изоставане - както ресурсно, така и като подготовка на кадри, за които няма модерна техника.
По думите му, след като България е постигнала целта си за пълноправно членство в НАТО, тя е забравила за ангажиментите си към НАТО. Така се е наложило в края на миналата година да бъде взето решение за отделяне на 2% от БВП за отбрана, което пак е съвсем неодстатъчно.
Свинаров коментира и казаното от президента Радев за българските изтребители, които да пазят небето ни, като предварителна заявка да поиска от американските партньори една ескадрила от втора употреба американски самолети, които да заместят нашите възможности до получаване на закупените нови изтребители. "На фона на преки военни действия в Европа и на фона на досегашния отказ на България активно да участва в инициативите на Алианса в Югоизточна Европа, това е задача, която трудно може да бъде реализирана".
Свинаров уточни още, че за самолетите F-16 е необходима значителна промяна в инфраструктурата, за да могат да влязат в действие. "И ако утре влезе една американска ескадрила F-16 у нас, едва ли бихме могли да се възползваме от техните възможности".
В началния етап от присъединяването ни към НАТО на страната ни е било трудно да взима самостоятелни решения. Но ако се върне назад и сега е трябвало да вземе отново решения, вероятно те биха били същите, подчерта Свинаров.
"18 години след присъединяване на България към Алианса все още нямаме съвместимост на въоръженията. Дори и управляващата коалиция няма единно решение по въпроса. Постоянните членове на Съвета за сигурност са ядрените държави. Т.е. заложено е правото на силата да може да изменя силата на правото още от създаването на ООН и да си мислим, че една малка държава може да преодолее това, е несериозно."
По думите на Свинаров, все още светът не знае какви точно са целите и условията на Путин за войната. Те не се променят нито в хода на военните действия, нито на преговорите. Това, което знаем, е неприемливо от демократичния лагер. Когато едната страна не променя условия и е неотстъпчива, трудно ще се стигне до позитивен резултат.
Русия и НАТО трудно ще се разберат. НАТО познава собствените си цели и задачи, но не познава целите и задачите на Путин,. Той изрази надежда в най-скоро време - до седмица или месец, военните действия да бъдат прекратени".
Интервюто в звуковия файл:
Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една много изострена геополитическа среда. Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени актьори, които не задължително..
„Празнувай отговорно!“, призовават за поредна година студентите от Университета по хранителни технологии в Пловдив. „Тази година е юбилейна, тъй като кампанията се провежда за десети пореден път. Посланието ни е насочено към студентите, които празнуват студентския празник 8 декември, да шофират само в трезво състояние, с повишено..
През ноември обявите за работа са намалели с 8 на сто спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като техният общ брой в края на месеца е малко над 38 000. Това показват данни от месечния анализ на HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър" . Спрямо ноември 2023 г. се отчита ръст от 3 на сто или..
"Изборът на председател на НС е реализуема задача, но не скоро, защото не предполага връзка между усилието на БСП за обединение на гласовете около Наталия Киселова и избора на председател. Според мен вече е очевидно, а аз твърдя още от 49-то НС, че ще има турболенция около избора на главен прокурор. И в момента, когато го изберем на 16 януари догодина,..
„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му,..