Романът „Седем писатели в космоса” е българската номинация за наградата „Еврокон”, а авторът ѝ Николай Пеев е отличен и в категорията за най-добър писател. В програма "Точно днес" той благодари за номинацията на своите читатели.
"Бях доста изненадан, предвид това, че реших да се включа в първи кръг почти на шега в последния ден. Когато получих известие, че съм класиран за втория кръг, разбрах, че много хора са реагирали веднага и са ми дали възможност да премина в следващия кръг с утвърдени български писатели. Сега следва да бъде изпратен независим екип от България по програма на Министерството на образованието, за да бъдат представени всички номинации за книга, за автор, за художник."
По думите на Пеев, след три издадени киги, сега му предстои и издаването на четвърта, която е на финалния си етап.
"Интересното е, че това е втората ми книга, аз започнах да работя веднага по нея след завършването на "Денят на Инвикта", но се родиха други истории за споделяне с читателите и тя остана във времето. Сюжетът й е доста актуален и ако бях подходил навреме към нея, сега щеше да предизвика още по-голям интерес. Сюжетът е в една екстремна за човечеството ситуация."
Пеев не откри подробности около времето, в което се развива сюжетът в книгата, но подчерта, че предизвикателство за него да работи в областта на фантастиката, е увереността, че всеки един човек, следейки новините и хода на човешкия прогрес, би могъл да се развива като фантаст и да разгърне като история събитията от близкото бъдеще.
Интервюто - звуковия файл:
“Eврокон” е ежегоден фестивал за фантастика, който се провежда на територията на Европа и събира най-масово представители на фантастичния фендъм от различни европейски страни. След оспорвано гласуване в отделните категории бяха излъчени победителите, които български делегат ще представи на работната среща на Европейската общност за научна фантастика (ESFS) на фестивала Еврокон през април в Дюделанж, Люксембург. Тази година изданието събра над 1600 валидни гласа, а крайните резултати бяха сметнати съгласно правилата за гласуване.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..