Днес, в Световния ден на хората със синдром на Даун, в Пловдив се открива първият по рода си център в България, където децата със синдрома на Даун ще могат да се забавляват, обучават и творят заедно с други деца, клуб „Всеки може“. Това ще бъде и място, където семействата ще могат да се срещат, да обменят опит и да си помагат.
За първи път денят е отбелязан по време на Шестия световен симпозиум, посветен на синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 година. Двадесет и първо число на третия месец, не е избран случайно, а за да покаже, че синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия), на 21-та хромозомна двойка.
На този ден обуваме различни шарени чорапи, за да покажем, че сме съпричастни и приемаме хората със синдром на Даун. Различните шарени чорапи ни напомнят колко пъстър и многообразен е светът, с хора като тях.
В 15 часа, в града под тепетата, на ул. „Димитър Талев“ 2А, с тържествен водосвет, отваря врати клуб „Всеки може“, към Фондация „Up with Down“.
"Това е един добър пример, с който ние стартираме. Но, това не означава, че всяко градче и селце в България, не може да последва този пример. Напротив, даже приветстваме и ще подкрепяме такива клубове, центрове, където и да има желание за това. Много ни е важно децата със синдром на Даун, като под деца ние разбираме и порасналите такива, всички хора със синдрома, да имат възможност да бъдат както със себеподобни така и с други деца, които са типично развиващи се. Това е уникалното за нас, затова казваме, че е първият по рода си такъв клуб.
Тези деца са малцинство, това е факт. Навсякъде, където и да отидем, средата не винаги, не искам да прозвучи грубо, но тя не е подготвена, не е готова да посрещне тези деца. Ние искаме, това да е една среда, в която децата със синдрома на Даун, да се чувстват в свои води, но и децата в норма, които също ще дойдат и ще се забавляват, за тях също да бъде толкова приятно и интересно", споделя Надежда Тодорова от Фондация „Up with Down“.
Информация за дейностите на клуба, може да откриете както в страницата на „Up with Down“, така и в социалните мрежи.
В предаването „Вход свободен“, Надежда Тодорова, разказва повече за инициативата.
На над 25 сигнала са се отзовали в последните 24 часа екипите на „Пожарна безопасност и защита на населението „ Пловдив. Акциите на спасителите са свързани основно с паднали дървета на пътя, закъсали автомобили и почистваща техника на територията на почти цялата Родопска яка - хижа Здравец, Бойково, Дедево Манастир, Лъки, Храбрино, Равнища,..
Няколко села в област Смолян са без електричество заради проблеми по електропреносната мрежа, причинени от снега, съобщи Адриан Петров, заместник-областен управител. От електроразпределителното дружество работят по отстраняване на авариите, но придвижването на един от екипите е затруднено от непочистен път към Хайдушки поляни. "Няма ток в селата..
Възстановено е осветлението на тунел "Траянови врата" на автомагистрала "Тракия", съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Проходът Троян-Кърнаре е затворен за движение. Остава в сила въведеното ограничение за движение на товарни автомобили с ремаркета и полуремаркета през прохода Превала, съобщиха от Областното пътно управление в Смолян...
В Деня на бащата протест „ДА на Споделеното Родителство“ въпреки дъжда събра родители по обед в Пловдив, които настояват да се сложи край на родителското отчуждение. Според статистиката, за последните 17 години над 42% от всички деца в България са преминали през раздяла в семейството. Протестът има за цел да привлече общественото внимание..
На втория ден след Рождество Христово православната църква почита Свети Йосиф, обручникът-покровител на Дева Мария, който поема грижата за Божията майка и Богомладенеца Христос. На следващия ден след Рождество Христово вярващите се събират, за да величаят с хвалебни и благодарствени песни Божия промисъл и да отдадат почит на св. Богородица, родила..