Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не можем да сме безучастни, когато има агресор

"Очаквах да има поляризиране на обществото и по темата за войната в Украйна. То отдава е разделено. Сега обаче това стана много по-явно. За това вина има хибридната атака, която от години работи успешно чрез официални коментатори, тролове, фалшиви сайтове и новини. Традиционното българско русофилство е изкривено, защото от години върви с официалния Кремъл." Това заяви журналистът Веселин Стойнев - участник в Кръглата маса, посветена на войната в Украйна и европейската дезинтеграция в ПУ "Паисий Хилендарски". 

По думите му, подобно разделение на обществото по темата за Украйна е характерно само за България.

 "Обществото ни не показва солидарност, не иска да даде нищо на Украйна, а президентът Румен Радев по повод посещението на полския президент Дуда у нас подчерта, че България е склонна да даде на Украйна единствено каски и бронежилетки, но само на цивилни. Това означава да имаме все едно МИГ29, но само за паради.

Обществото ни смята, че, ако изпратим нещо на Украйна, то ние сме във война. Словакия изпрати дори ракети S300, а тя е близо до Украйна, Румъния - също. България произвежда оръжия, но не искаме да ги дадем, а само - каски и бронежилетки. Ние, така или иначе, фигурираме в списъка с вражеските държави на Русия. Не може, когато ти не помагаш, да очакваш, че някой ще ти помогне".

Стойнев обаче подчерта, че има стотици хиляди свестни българи, които са отворили вратите на домовете си за бежанците, отделили са и от пенсиите си. "Моят патос е срещу другата България - срещу тези българи, които гледат на бежанците като на заплаха, на страната си като на едно малко джудженце, което се крие под дънера, за да не го цапардоса големият Путин. Ние живеем в две Българии.  В "другата" България си има две парламентарни партии - "Възраждане"  БСП и те ни дърпат към един нацистки режим. Защото това, което прави Путин, не е нищо друго, освен нацизъм".

По думите на Стойнев, в България голямото разделение е фундаментално и то започва още от 1990 година. "Част от хората не признават това, което се случи през 90-те години, не признават Прехода, тези хора са лабилни и когато в някой сайт са появи информация против 5G например, се оказва, че няма и Ковид, няма и война. Не може, когато над 3 млн са напуснали домовете и страната си, да останеш безучастен. И когато признаеш това, тогава се проявява и нормалното политическо поведение."

Стойнев бе категоричен, че нормалната човешка кауза е да си дадеш сметка какво се случва. "Има агресор, има и потърпевш. И ти не можеш да останеш безучастен и да не знаеш на коя страна е правото". 

Интервюто - звуковия файл:  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18