Администрацията, която предлага повишаване на част от таксите и услугите, мотивира решението си с дългия им застой на едни и същи нива, поскъпването на цените за електроенергия и увеличаването на разходите за работни заплати. Те ще скочат средно между 10 и 30 %, но има и такива, които ще останат без промяна, обясни Таня Юриева началник на стопанския отдел на Община Пловдив.
Първа във фейсбук позицията си изрази Веселина Александрова от „Да България“. От нея става ясно, че по време на редовното заседание на Общинския съвет такса куче ще се превърне в ябълката на раздора между нея и местната власт. Предложението е от 30 лв. тя да стане 50 лв.
В позицията си Александрова подчертава, че такса по дефениция се заплаща за предоставена услуга. „В случая не е ясно каква услуга предоставя общината на плащащите я. Посочени са някакви разходи, извършени за 8-годишен период за изграждане на площадки, за дезинсекция, за кампании за осиновяване на кучета, за издръжка на безстопанствени кучета и т.н.
Това са все дейности на общината, които няма как да определим като услуга, която получава заплащащият такса собственик на куче. Пример – на площадките може да се разхождат всякакви кучета, а не само на онези, които плащат такса”, аргументира се Веселина Александрова. Според нея голяма част от новите такси са незаконосъобразни или са формирани по остарели правила.
В същото време Ангел Иванов от „БСП за България“, чиято партия изначално е социално ориентирана, смята, че по-високите такси на част от услугите няма как да бъдат избегнати, защото всички разходи за предоставянето им скачат през последните месеци.
„Има неща, които са обективни – ако погледнем към културата, таксите в музеите трябва да се вдигнат, въпреки че голяма част от посетителите са ученици и деца. Там просто цената на тока играе голяма роля.
Но има и такива, които може да не бъдат вдигани толкова високо. Например, тази за тротоарно право, когато става въпрос за разместване на различни сезонни обекти, е възможно да е по-ниска“, коментира Ангел Иванов.
Той обясни още, че вдигането на цените на услугите обаче може да изправи общината пред риск голяма част от пловдивчани да се откажат да ги ползват.
Повече чуйте в звуковия файл.
Още през лятото , когато се определяха цените, енергийните дружества алармраха, че се подценява прогнозираното потребление на домакинствата. Още тогава те обърнаха внимание, че заложените цифри са по - ниски от очакваното потребление . Тогава, за да има по - ниски цени на електрическата енергия, беше заложено едно по - малко потребление...
Н ад 70 души от затворения завод "Монди" се събраха на протест пред Министерския съвет с искане държавата да помогне за спасяването на завода. Това съобщи за Радио Пловдив Стоян Марински от инициативния комитет, организирал протеста. "Много дипломатични подходи сме направили досега, за да спасим завода. "Монди" е много печелившо дружество,..
Водният проблем на Брестовица е напът да се реши, след като МРРБ одобри финансиране на част от новия водопровод на селото. Хората там, които протестираха заради замърсената с манган вода, не се чувстват привилегировани, защото Брестовица страда от почти 5 години, заяви в програма "Ден след ден" Любомир Томов от сдружението „Живот за Брестовица“...
Традиционната предколедна среща с граждани на тема "Какво се случи тази година и какво ще се случва следващата?" организира финансовият анализатор Светозар Гледачев. Тя ще се проведе в галерия "Резонанс" от 17.30 часа и на нея ще бъдат дадени конкретни отговори на важни въпроси, свързани с това дали идва нова криза и каква ще бъде тя –..
Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията. Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5% предпочитат..