Работодателите обаче не се съгласиха и в крайна сметка беше решено – от 1 април ставката да бъде 710 лв. "От много години виждаме тази полемика между работодатели и синдикати. И двете страни не вникват в проблемите на другата страна, като коне с капаци са. Хубаво е обаче да се вникне в структурата на икономиката.
Повечето фирми са малки и средни, т.е. разполагат с по-малко персонал и средства. Това означава, че едно драстично вдигане ще доведе до трудности работодателите да издържат служителите си, както и да разкриват нови работни места.
Ако към новия размер на минималната заплата добавим и клас прослужено време, ще получим около 780 лв. Заплата, която е в нормални граници“, обясни Агоп Каспарян. Той подчерта, че не бива да забравяме, че и към момента бизнесът е изправен на нокти заради високите цени на електрическата енергия.
„Увеличаването на минималната работна заплата не е икономически добре. Решението на проблема с доходите се крие другаде. Трябва да се търсят начини за преодоляването му чрез инвестиции, а не чрез изкуствено увеличаване на възнаграждението.
Той зависи от макроикономики и правителствени бюджети. Доходът не може да се промени от днес за утре “, отсече Каспарян. Той обясни, и че депутатските заплати се индексират по-често от останалите, защото са обвързани със закона за средна работна заплата за публичния сектор.
Икономическият анализатор коментира, че инфлацията изяжда парите на хората с най-ниски доходи. Той отбелязая и още една тенденция – ковид кризата е накарала все повече българи да се замислят затова как се отразява сивият сектор върху обезщетенията, които получават.
„Разбраха, че той не носи позитив за никого. След ковид кризата ситуацията е различна, защото останаха на борсата и осъзнаха колко е важно да имат реални доходи“, обясни Агоп Каспарян.
Повече чуйте в звуковия файл„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..