Работодателите обаче не се съгласиха и в крайна сметка беше решено – от 1 април ставката да бъде 710 лв. "От много години виждаме тази полемика между работодатели и синдикати. И двете страни не вникват в проблемите на другата страна, като коне с капаци са. Хубаво е обаче да се вникне в структурата на икономиката.
Повечето фирми са малки и средни, т.е. разполагат с по-малко персонал и средства. Това означава, че едно драстично вдигане ще доведе до трудности работодателите да издържат служителите си, както и да разкриват нови работни места.
Ако към новия размер на минималната заплата добавим и клас прослужено време, ще получим около 780 лв. Заплата, която е в нормални граници“, обясни Агоп Каспарян. Той подчерта, че не бива да забравяме, че и към момента бизнесът е изправен на нокти заради високите цени на електрическата енергия.
„Увеличаването на минималната работна заплата не е икономически добре. Решението на проблема с доходите се крие другаде. Трябва да се търсят начини за преодоляването му чрез инвестиции, а не чрез изкуствено увеличаване на възнаграждението.
Той зависи от макроикономики и правителствени бюджети. Доходът не може да се промени от днес за утре “, отсече Каспарян. Той обясни, и че депутатските заплати се индексират по-често от останалите, защото са обвързани със закона за средна работна заплата за публичния сектор.
Икономическият анализатор коментира, че инфлацията изяжда парите на хората с най-ниски доходи. Той отбелязая и още една тенденция – ковид кризата е накарала все повече българи да се замислят затова как се отразява сивият сектор върху обезщетенията, които получават.
„Разбраха, че той не носи позитив за никого. След ковид кризата ситуацията е различна, защото останаха на борсата и осъзнаха колко е важно да имат реални доходи“, обясни Агоп Каспарян.
Повече чуйте в звуковия файлОбщо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..