Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усещането за империята все още е живо у всеки руснак

В контекста на стереотипите  с философско-литературен и  исторически прочит за комплексите на Путин, бъдещето на света  и  отворения въпрос „Възможно ли е Русия да живее в условията на мир“  - събеседник  -  литературният критик и директор на програма „Христо Ботев“  Митко Новков.

"След като Путинска Русия нападна Украйна, всички анализатори разбраха, че светът влиза в нов етап от своето развитие, който има два варианта. Единият е по-мек макар и необнадеждаващ - навлизане в дълга студена война, а другият е доста по-апокалиптичен, защото при всичката си изостаналост, Русия има ядрено оръжие." 

По думите на Новков, днес няма по-важен въпрос от личността на Путин, защото изтъквайки  особеностите на неговата личност - комплекси и синдроми - Цезаров, Наполеонов и т.н., изглежда, че "той иска да погълне като Кронос целия свят. За съжаление, в обкръжението му и начина, по който общува със света, има тежка параноя, страх, че някой може да го погуби, да му дръпне стола и ...ние виждаме как се среща с подчинените си, с държавните лидери преди войната, със стюардеси и се оказва, че всичко това е фейк".
В Русия никога нищо не се е случвало отдолу. Винаги приближените до самодържеца са му вземали главата, но такива индикации засега не се виждат, подчерта Новков.
"Големият проблем на Русия - Московската Русия, е, че въпреки огромната култура, която тази страна е излъчвала и продължава да излъчва,  това е последният остатък от империята на Чингиз хан. Характерното за него е абсолютното безпрекословното му и подчинение. В този политически план Русия иска да запази тази своя империя и това е насаждано в душите на руснаците. Големият комплекс на руското население е този стремеж империята да бъде на първо място - включително и за хората със светли умове".

Усещането за империята е живо във всеки руснак. И това се задълбочава. Проблемът е, че в Русия живеят в постоянно въображение на екзистенциална заплаха. И особено в момента, че целият свят ги мрази.
"Това не е така, трябва да правим разграничение между Путинова Русия и всички около него - трябва да говорим за Татаро-монголска империя. Сега путинизмът няма много допирни точки с комунизма, а с нацизма и с фашизма".
Интервюто - звуковия файл:  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18