Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усещането за империята все още е живо у всеки руснак

В контекста на стереотипите  с философско-литературен и  исторически прочит за комплексите на Путин, бъдещето на света  и  отворения въпрос „Възможно ли е Русия да живее в условията на мир“  - събеседник  -  литературният критик и директор на програма „Христо Ботев“  Митко Новков.

"След като Путинска Русия нападна Украйна, всички анализатори разбраха, че светът влиза в нов етап от своето развитие, който има два варианта. Единият е по-мек макар и необнадеждаващ - навлизане в дълга студена война, а другият е доста по-апокалиптичен, защото при всичката си изостаналост, Русия има ядрено оръжие." 

По думите на Новков, днес няма по-важен въпрос от личността на Путин, защото изтъквайки  особеностите на неговата личност - комплекси и синдроми - Цезаров, Наполеонов и т.н., изглежда, че "той иска да погълне като Кронос целия свят. За съжаление, в обкръжението му и начина, по който общува със света, има тежка параноя, страх, че някой може да го погуби, да му дръпне стола и ...ние виждаме как се среща с подчинените си, с държавните лидери преди войната, със стюардеси и се оказва, че всичко това е фейк".
В Русия никога нищо не се е случвало отдолу. Винаги приближените до самодържеца са му вземали главата, но такива индикации засега не се виждат, подчерта Новков.
"Големият проблем на Русия - Московската Русия, е, че въпреки огромната култура, която тази страна е излъчвала и продължава да излъчва,  това е последният остатък от империята на Чингиз хан. Характерното за него е абсолютното безпрекословното му и подчинение. В този политически план Русия иска да запази тази своя империя и това е насаждано в душите на руснаците. Големият комплекс на руското население е този стремеж империята да бъде на първо място - включително и за хората със светли умове".

Усещането за империята е живо във всеки руснак. И това се задълбочава. Проблемът е, че в Русия живеят в постоянно въображение на екзистенциална заплаха. И особено в момента, че целият свят ги мрази.
"Това не е така, трябва да правим разграничение между Путинова Русия и всички около него - трябва да говорим за Татаро-монголска империя. Сега путинизмът няма много допирни точки с комунизма, а с нацизма и с фашизма".
Интервюто - звуковия файл:  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Народът няма да допусне ограничаване на доходите

Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..

публикувано на 20.01.25 в 17:19

Доналд Тръмп и Шенген са сред знаковите думи на 2024-та година

Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на  платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..

публикувано на 20.01.25 в 16:04

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18