Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПАВЕЦ "Чаира" няма критично значение за енергосистемата ни

Аварията във водната централа „Чаира“ предизвика проверка за евентуален умисъл. Инцидентът в съоръжението припомни предишни съмнения, че ремонтът там е умишлено продължителен и, както се видя, неефективен, за да бъдат облагодетелствани други собственици на централи.  

ПАВЕЦ „Чаира“ обаче  няма критично значение за сигурността на енергодоставките, в момента тя е просто  добър балансьор на енергийното статукво у нас – коментира ситуацията енергийният експерт Антон Иванов.

По думите му, преди години централата е била от ключово значение, тъй като при инцидентно отпадане на големи мощности само тя можеше да компенсира бързо проблема. 

В момента България е добре свързана със системите на съседни и други страни, благодарение на което тази авария  няма да се отрази фатално.

Според министъра на вътрешните работи Бойко Рашков, ремонтът на централата умишлено не е правен по  правилата и изборът на изпълнители е целял нечие облагодетелстване?

Ремонтът обхваща елементи на различни машини,  три на брой,  който наистина се проточи много във времето заради уължени и утежнени процедури. Не е изключено  този процес да е направен компромис със качеството и компетентността на извършващите го специалисти.

След заплахата, вече конкретно отправена към България от руската държава, че  като неприятелска страна ще купуваме газа с рубли, каква е опасността за нас?

Според последните събития от деня и вървящите консултации по въпроса, засега има уверение  това изискване  да не се оказва спънка пред газовите доставки.

В енергетиката газът е най-влиятелният компонент за нас, тъй като сме зависими почти изцяло от него в икономиката, но това не е точно така за  Енергосистемата ни като цяло.

България обаче освен консуматор се явява и транзитен пункт за преноса към други страни. Една такава евентуална мярка би нанесла щети на следващите държави, тези след нас  - Сърбия и Унгария. Ние не би трябвало да предприемаме стъпки, които биха могли да навредят на тези страни в дългосрочен аспект.  

Трябва  обаче да готвим резервни мерки при извънредни ситуации, защото проблемните процеси, породени от войната  не се знае колко дълго ще продължат. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47