„За съжаление, има много проблеми, които би трябвало да намерят своя отговор. Те са свързани с начина, по който се взимат решенията и как се представят те пред обществото. Виждате, че има съществен разнобой, понякога дори няма нормална комуникация“, заяви проф. Маринов.
Според него не ареста на бившия премиер Бойко Борисов е от първостепенно значение, а по-скоро премахването на системните причини за корупцията. „Това не е свързано непременно с наказателното правосъдие. Ясно е, че има съществено различие между институциите, но по-важно е, че има десетки примери, които показваха, че има системна корупция в огромни размери.
Говори се за този въпрос, но не виждаме промяна – нормативна, организационна, дори и кадрова. Такъв тип промяна би гарантирала, че повече няма да се случват известните и вече отхвърлени практики.
Визирам огромните средства, които се изразходват по един непрозрачен начин с нулева отчетност и без видими резултати - инфраструктурните проекти, язовирите“, обясни проф. Маринов.
Политологът подчерта още, че не може да се пренебрегна и факта, че правителството пое управлението на държавата в един много труден период – с непрестанно нарастващи трудности. По думите му другото предизвикателство е укрепването на сложната коалиционна конструкция, която е без аналог в българската история.
Проф. Маринов коментира и отношенията президент – правителство. „Според мен тук има опит за интрига. Държавният глава отдавна е казал, че към всяко правителство ще се отнася по един и същ начин, т.е. ще подкрепя конкретни принципи и дейности и ще критикува тези, които смята за нередни. Наивно е да се смята, че президентът ще им спестява грешките. Посочването на грешките е израз на доброжелателност, защото най-верният път към провала е да бъдеш предпазен от всякаква критика.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..