По думите му е очевидно, че в управляващата коалиция една партия (БСП) се съпротивлява на такъв вариант и това, както изглежда блокира вземането на решение на ниво изпълнителна власт. Ако обаче парламентарно решение, то неговото изпълнение ще бъде задължително за изпълнителната власт. В НС е възможно да се събере мнозинство около приемането на тази идея, смята Тодор Тагарев.
Тезата на противниците, че това би означавало въвличането ни във война е теза, с която абсолютно не съм съгласен, казва той.
Премиерът Кирил Петков обаче, включително и пред американската страна също заяви, че не се обсъжда изпращането на българска военна помощ?
Тогава се очакваше от нас да бъде поискано предоставянето на зенитно – ракетни комплекси С-300 и вероятни други основни бойни системи. Предполага се, че просто точно този въпрос не е бил обсъждан, а не изобщо. Не е изключено да са обсъждани други аспекти в оказването на военна помощ на Украйна – коментира бившият военен министър Тагарев.
При положение, че самата българска армия се нуждае спешно от модернизация, какво въоръжение би могла да изпрати страната ни?
В декларацията не се призовава даването на основни бойни системи, с които разполага в момента армията ни, колкото оказване на помощ с леко стрелково въоръжение и муниции, както и по-едрокалибрени боеприпаси за артилерийски системи, в които България е специализирана. Ние сме високо профилирани като едни от най-големите производители на такива средства и то не само в региона, а и в световен мащаб. Това разбира се, ще зависи и от позицията на производителните капацитети на отбранителната промишленост.
Президентът Зеленски вече обяви, че Украйна е готова да обсъжда неутрален статут, като част от мирното споразумение с Русия. Така че, не е ли малко късно вече да се мисли за решаваща реакция от българска страна?
Казаното от Зеленски е възможен вариант, но виждаме, че към момента никоя от страните не е готова да приеме условия за прекратяване на войната. Това по-скоро е един позитивен знак от Украйна, за да бъде предприето нещо конкретно. Постижимото към момента е временно спиране на огъня, без да говорим за примирие. Също така, искат да покажат, че са готови на някои отстъпки, за да може да бъде намерено решение на този конфликт.
Аз обаче не очаквам скорошно решение на проблема, поне до лятото.
Най-доброто позициониране на България след края на войната и дори към момента е ние да се държим като истински съюзник и в НАТО и в ЕС, да споделяме общите политики и да действаме реципрочно на собствените възможности.
Обратното поведение ни отдалечава от тази позиция, която е вярната в траен дългосрочен интерес на България. Сега губим ценно време в намирането на правилната българска позиция.
Цялото интервю с проф. Тодор Тагарев може да чуете в звуковия файл.Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..