Близо 10 милиона лева са необходими за превръщането на бившата Белодробна болница в Пловдив в Център за бежанци. Общината ще търси тези пари от държавата чрез областната управа.
Този следобед в деловодството на областната администрация е внесено писмо с план-сметката за необходимите строително-ремонтни дейности, а те са на обща стойност 9 844 912 лева, съобщи пред Радио Пловдив д-р Калин Калинов, директор на общинската дирекция „Здравеопазване“.
Ако нямаме помощ от държавата, тези пари трудно могат да се намерят от общинския бюджет, макар че той все още не е приет, коментира д-р Калинов.
Сградата и паркът са общинска собственост и без гласуване на Общинския съвет, който е принципал, Белодробна болница няма как да се превърне в Център за бежанци, категоричен е директорът на общинското здравеопазване в Пловдив.
Той обясни, че сградите на закритата от години Белодробна болница са доста занемарени. Обследването е направено още по време на първата ковид вълна, когато се коментираше идеята там да се помещава ковид болницата на Пловдив.
Заради увеличаващия се брой украински мигранти, решихме в тази база да концентрираме приема и обслужването на тези бежанци, каза д-р Калинов. Идеята е коментирана и със заместник-кмета по социалните дейности Георги Тютюков като решението е сградата да бъде възстановена.
Тези инвестирани средства в ремонта на сградния фонд по - късно ще дадат резултат при евентуалното възстановяване на медицинските дейности на болницата, заяви шефът на общинското здравеопазване. Той припомни, че такава е и волята на дарителя Димитър Кудоглу.
Д-р Калинов сподели, че общината има намерение да превърне Белодробна болница в общински хоспис, тъй като градът има належаща нужда от такова социално заведение.
Тази сутрин служители на общинските предприятия „Градини и паркове" и „Чистота" са започнали почистването на помещенията в сградите на бившата Белодробна болница. Ще бъдат проверени водопроводната и електрическата инсталация и отоплителната система. Дворът също се бъде почистен и облагороден.
Интервюто на Екатерина Костова с д-р Калин Калинов е в прикачения звуков файл.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..