Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НИНКН помага за реставрацията на паното на Ди Киро

| обновено на 04.04.22 в 16:15

До месец и половина Община Пловдив ще има готов проект за реставрацията на разрушеното сграфито „Орфей“ на Димитър Киров. Това стана ясно след като комисия огледа пораженията и реши как да се възстанови паното на Ди Киро в Стария град, част от което беше съборена от бурния вятър в петък вечер. 

Комисия от общината, представители на МК и АМТИИ инспектира разрушенията и на място описа щетите. Община Пловдив се ангажира с програма за всички нуждаещи се от спешен ремонт пана от сграфито в града. Това увери заместник-кметът Пламен Панов. Той посочи, че сградата, където се провеждат занятията на Академията е собственост на общината. 

Директорът на ОИ "Старинен Пловдив" доц. Елена Кантарева каза, че един такъв ремонт се съгласува с НИНКН, и това отнема време до 4 месеца, но от института са обещали съдействие процедурата да стане в много по-кратък срок. Тя смята, че ще се наложат аварийни мерки, за спешно укрепване на паното.

Реставрацията може да направи Марин Бекирски, художник-реставратор от Градската художествена галерия, същият който реставрира сграфитото на Георги Божилов - Слона. Тази реставрация струваше тогава 8 000 лева. Предвижда се обаче за разрушеното сграфито "Орфей" сумата да е по-голяма, защото може да се наложи и цялостна реконструция на стената на сградата на АМТИИ. 

Проф. Тони Шекерджиева, ректор на АМТИИ-Пловдив каза, че общината им е предоставила сградата, която е застрахована. Тя посочи, че няма в близост клони на дърво, които да влияят на сграфитото, по-скоро атмосферните условия са неблагоприятни.

Паното "Орфей" е дело от 1973 година на Димитър Киров, който сам му прави ремонт през 2008 година. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Фрагмент от античен надпис откриха археолозите в Пловдив

При провеждане на археологическо наблюдение на строителни дейности в рамките на града, археолозите на РАМ - Пловдив откриха фрагмент от античен надпис.   Макар надписът да е само частично запазен, той допълва с нова и интересна информация историята на Пловдив.  Обектът е на ул. "Митрополит Панарет" 17, в близост до Понеделник пазара, където..

публикувано на 11.07.24 в 13:31

Карлово показва шедьоври Никола Танев

Художествената галерия в Карлово показва 16 шедьовъра на Никола Танев по повод рождения ден на Левски и празника на града 18 юли. Сред картините, съхранявани във фонда на галерията, има рисунки – смесена техника и платна с маслени бои, изобразяващи карловски улици и пейзажи от 20-те и 30-те години на ХХ век. Експозицията „С четка и..

публикувано на 11.07.24 в 10:24

В Смолян започва документалният фестивал "Родопи филм фест"

В Смолян днес стартира четвъртото издание на Международния документален фестивал „Родопи филм фест“. В продължение на 4 дни зрителите ще могат да видят общо 36 филма от България, САЩ, Сърбия, Полша, Тунис, Португалия, Аржентина и други страни. Основен акцент на фестивала тази година е поставен върху музикалните филми, като мотото е „Слушай..

публикувано на 11.07.24 в 08:49

Христо Тотев се завръща в Пловдив с изложбата "Махалото"

Арт клуб и галерия "Савов " открива ретроспективна изложба " Махалото" на художника Христо Тотев .  В експозицията са включени рисунки, графики и живописни платна от различни периоди в творчеството на живеещия в Сливен художник. "Обичам Пловдив, тук имам приятели художници и не само. Тук съм живял близо 20 години, любимо място ми е..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

"Времето на алафрангата" гостува в Смолянския музей

Регионален етнографски музей – Пловдив гостува на РИМ „Стою Шишков“ – Смолян с една забележителна изложба. „ Времето на алафрангата “ e интересен поглед към възрожденската действителност в един многовековен и многоетничен интеркултурен град като Пловдив, който и в миналото, и днес винаги е бил част от Европа. Алафрангата е разказ, пренасящ във времето..

публикувано на 10.07.24 в 14:13