Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разглеждаме културното наследство на Пловдив в дигитална игра

| обновено на 05.04.22 в 19:52
4
Снимка: Радио Пловдив, Екатерина Костова

Богатото археологическо, архитектурно и културно наследство на Пловдив ще влезе в дигитална игра. Това е част от новия проект „Културното наследство на Пловдив, представено в ревитализирани, реставрирани и реновирани места“, спечелен от общината по Програма на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.  Той включва 7 културни институти - 5 музея, НБ "Иван Вазов" и Градската художествена галерия, в които някои пространства ще се ремонтират, а в представянето на експонатите ще се включат новите технологии. 

Проектът  ще се развива на няколко нива, уточни зам.кметът по култура на Пловдив Пламен Панов при представянето му днес. Първото е осъвременяване на базата. От него ще се ползват зала Съединение на Историческия музей, База 2 на Етнографския, където ще се разположи Музеят на ютията, и Археологическият музей. Той ще се сдобие с енергоспестяващо  и художествено осветление, ще се климатизира и книгохранилището му, където се пазят над 30 хиляди тома, събирани 140 години.

В следващото ниво по проекта се залага развиването на предприемачески план за привличане на публики. На негова база ще се изработи и дигитална стратегия  за музеите в Пловдив.

Третото ниво е свързано с изработването на единно мобилно приложение, в което ще се включат добавена реалност и игровите елементи. Като влезеш в Природонаучния музей ще можеш да покриваш куестове, чрез които да отиваш в друг музей. Играта ще те кара да посетиш всички музеи. Накрая ще получиш награда“ – даде пример Панов. По думите му, така наречената геймификация ще помага за повишаване на интереса към богатото културно наследство на Пловдив и за по-пълното му опознаване; ще прави съпреживяването му по-вълнуващо и едновременно ще предизвиква пловдивчани и гостите на града да посетят музеите и галерията наживо.

Проектът ще се финансира безвъзмездно със 781 550 лева и ще се осъществява в продължение на 20 месеца от екип на общината. До половин година се очаква да се обяви обществена поръчка за софтуера и апликациите. Идеята е след оживяване в дигиталното пространство на музеите и Градската галерия, в него чрез игри да попадаме и в материалното културно наследство на Пловдив.

Как ще се включи в проекта всеки от участниците в него може да чуете в репортажа в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

По пътя на славата с мюзикъла „Фейм“ в Пловдив

„Мечтай и вярвай, че ще направиш велики неща!“ Под режисурата на доц. д-р Петър Одаджиев, артистите от Софийски музикален театър, представят вдъхновяващата история на група млади артисти, от нюйоркски колеж за сценични изкуства, поели  по пътя на славата. Всички те мечтаят да постигнат заветната си цел, но когато се сблъскват с..

обновено на 14.06.24 в 19:34

В "Срещите" за войната и мира

В далечната 1932 г. Айнщаин в писмо пита Фройд защо човечеството не може да се избави от обречеността на войните.  Фройд се очудва защо ученият толкова много се възмущава от войната и отговаря: "Та, тя - войната, изглежда природно заложена, добре обоснована биологически, на практика почти неизбежна". Но завършва писмото си така: "Всичко, което..

публикувано на 14.06.24 в 10:51

"Да обичаш Гершуин" с Хилда Казасян и Васил Петров в Пловдив

Концертът „Да обичаш Гершуин“ с Хилда Казасян и Васил Петров ще звучи под звездите в лятно кино „Орфей“ - Пловдив.  Новият музикален проект на Хилда Казасян и Плевенската филхармония със звездни музиканти идва премиерно на 21 юни. Под диригентството на Борислав Йоцов на сцената излизат Теодосий Спасов – кавал и джаз певецът Васил Петров, както и..

обновено на 14.06.24 в 08:59

Изправени пред войната - "Европейски диалози" в Пловдив

„Европейските диалози“ са поредица от кръгли маси, които събират интелектуалци, хора на изкуството и писатели в София и Пловдив на тема „От Балканите до Черно море: европейски наследства, идентичности и траектории“. Каква европейска история споделяме? Какви са културните характеристики и политическите разкази, които оформят и поддържат..

обновено на 14.06.24 в 08:23

Среща със Стефан Цанев в програмата на "Пловдив чете"

Среща-разговор с писателя Стефан Цанев и представяне на новата му поетична книга „Небесна гледна точка“ ще се състои в Лятно кино „Орфей“.  Модератор на събитието, което се осъществява в рамките на ХХII-то издание на литературния фестивал „Пловдив чете“, е Николай Колев.  Участва и актьорът Стефан Попов.  "Не четете тази книга – ще ви..

обновено на 14.06.24 в 08:23