Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неутралитетът, когато край теб убиват, е съучастие в убийството

Каква е ролята на руснаците в Руско-турската освободителна война и какви са паралелите между русификацията на България и „денацификацията“ на Украйна днес? С това допълнение излезе второто издание на книгата на журналиста Иво Инджев "Лъжата Сан Стефано".

В предаването "Точно днес " Иво Инджев коментира позицията на България към войната в Украйна, общественото мнение и отказът да се окаже военна подкрепа.

Просто българската власт не иска да предостави оръжие, с което украинците да се отбраняват срещу своите убийци. Каските и бронежелитеките, които изпращаме, са средства за защита на цивилните, както подчертават и президентът Радев, и  предстативители на управляващите. Пълен абсурд е да се иска от онези, които са на фронта и по които се стреля "да не ползват български бронежилетки и каски, за да не ядосваме Путин".

Колкото до "неутралитета" -  когато бият и убиват някого край теб, а ти се обръщаш и се правиш, че не виждаш - това не е неутралитет, това е съучастие в убийството, казва Иво Инджев. Според него ние натурално се придъжаме към версията да се снишаваме и показваме отново българския васалитет към Русия.

Той припомня, че огромната част от НАТО - вските държави, а вече и  неутрални страни като Швеция и Финландия, Австралия предоставят оръжия на Украйна, а ние развиваме тезата, че щели сме да бъдем въвлечени във война?!

Просто тук се оправдаваме пред Кремъл от една страна, но и пред електората на БСП, която блокира решението на правителството за предоставяне на военна помощ на Украйна.

Журналистът припомни, че мисия на политиците е да бъдат лидери,  не да се съобразяват с общественото мнение, промито от руска пропаганда. И сега се учудваме, че има толкова много отровени души в България, които не могат да различат добро от зло...

Според Иво Инджев е  правителството е на ръба да изгони посланик Митрофанова, което е много по- тежка мярка от предоставянето на оръжие или друга военна помощ, защото това би означавало скъсване на отношенията с Русия. По думите му това е парадоксално, а обяснението отново са поставените от Корнелия Нинова червени линии. 

С плаващо мнозинство в парламента тези червена линия може да бъде преодоляна, каза анализаторът.

Цялото интервю е н прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54