Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природен парк Чернатица ще вдъхновява не само туристите

"Удовлетворени сме, че преди 2 години стартихаме този проект с „Инди Рома 97“, защото климатичните промени се виждат на цялата ни планета. Те са проблем, който може да бъде решаван само с общи усилия, а една от възможностите за това е да се обявяват защитени територии и да се опазват горите“. Това заяви социологът Васил Къдринов - председател на Сдружение за аграрни екологични проекти „Гео“.

Той подчерта, че началото на проекта е било поставено от Фондация „Инди Рома“, която е кандидатствала с проекта за адаптация към климатичните промени в общините Куклен и Садово. Те е трябвало да изработят местни програми, които впоследствие са били утвърдени от общинските им съвети.

Заедно с това е било направено и предложение в рамките на този проект за създаване на Природен парк Чернатица. То е било подкрепено и от  общините Асеновград, Куклен, Родопи и Перущица.

„Фондация „Инди Рома“, която е организация, работеща в обществена полза и за интеграцията и решаване на социалните проблеми на ромската общност, както и по теми от обща значимост за региона, застана зад идеята за адаптация към климатичните промени на двете общини и Природен парк Чернатица.“

Като основни елементи в предложените програми са посочени наличие на повече свободни общински терени, както и да се пристъпи към оземляване на по-дребните фермери  с общински и държавни земи за обработване от по-бедните семейства, които искат да се занимават със земеделие. „Това е също един от факторите за опазване на биоразнообразието и за превенция на климатичните промени. Двете общини включиха тези идеи в своите програми“.

Къдринов подчерта, че поради пандемията, не са били организирани много срещи с местните хора по темата, но общинските съвети на Садово и Куклен са подкрепили единодушно програмите.

„Очакваният ефект от това е дългосрочен. Предлагаме тази северна част на Родопите от Асеновград  до Кричим, Хвойна, връх Модър и Бяла Черква да се превърне в територия – Природен парк, в който да няма кариери, каквито има Белащица. Така ще се опазят горите, които са особено важни за  превенция на климатичните промени. Те поглъщат въглеродния диоксид и по този начин намаляват затоплянето на планетата.“

По думите на Къдринов, осъществяването на проекта ще доведе до развитие на екологичния туризъм в района.Предложението за създаването на Природен парк Чернатица е внесено в Министерството на околната среда. Предстои и внасянето на петиция в НС.

„Създаването на природния парк Чернатица е начинание, свързано с екологичната социология“, подчерта още Васил Къдринов.

Интервюто – звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54