Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кабинетът да върне доверието между РСМ и България

"Планът за възстановяване беше част от решение на ЕК, свързана с последиците от пандемията. По него няколко пъти се нанасяха корекции, за да се отговори наистина на изискванията за т.н. "зелена сделка".  А добрата новина  е, че този план най-накрая е одобрен и оттук нататък трябва да видим преките ползи от него. Това ще зависи и от проектите, които тепърва предстои да бъдат реализирани", заяви политологът доц. д-р Милен Любенов.

По думите му, между оценката на Плана за възстановяване и отношенията на България с РСМ няма никаква връзка. Двата въпроса трябва да бъдат разглеждани на различни плоскости.

"Ако конфликтът в Украйна обаче се задълбочи, вероятно  в Плана за възстановяване може  да има някаква форма на преосмисляне на въпроса със "зелената сделка". Видяхме, че Гърция взе решение наново да отвори една от вече затворените ТЕЦ-ове в страната. Намираме се в едни много динамични и турболентни времена, които все повече ще водят до преосмисляне на определени политики".

По темата за Северна Македония, сериозен проблем е преобръщането на общественото мнение. До това се е  стигнало след наложеното вето от ГЕРБ през 2020. 

"Всъщност Правителството на ГЕРБ създаде проблема с това вето и ако то не беше станало факт, никой нямаше сега така да коментира темата. Тогава общественото мнение беше съвсем различно. Когато създадеш обаче изкуствен проблем с налагане на вето, той се превръща в  проблем и оттук нататък всяко Правителство, което предприеме стъпка за свалянето му, ще понесе негативи. А за две от партиите в коалицията това е ясна червена линия. Не очаквам в следващите месеци да се стигне до окончателно решение".

Според доц. Любенов, това, което може да направи сега Правителството, за да преодолее езика на омразата,  е да подобри диалога с РСМ, да отвори връзки на много различни  нива с много различни проекти и така да се повиши доверието между двете правителства, но и между двата народа, защото сега и на двете места напрежението е факт.

Партиите от управляващото мнозинство нямат интерес от предсрочни избори. В електоралните нагласи има известна динамика, но и при провеждане на избори в този момент, резултатът би бил същият - 7-партиен Парламент, някои партии губят подкрепа и най-критична е ситуацията при ИТН, които сега са седма политическа сила.  

Като една от грешките на управляващите, която в момента вече се коригира,  доц. Любенов посочи отсъствието на лидерски коалиционен съвет. "Виждаме, че под някаква форма, сега те започват да го институционализират. Всяко едно коалиционно правителство, което е от няколко политически партии, за да функционира добре, трябва да има добра координация  с парламентарните групи и единодействие. Добро решение е да се събират всяка седмица на лидерски съвет и да коментират важни въпроси за коалицията".

Интервюто - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21