Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътят от махалата до образователната система

Ромите празнуват международния си ден. По повод празника 30 учители, педагогически съветници и медиатори от етноса се срещнаха със зам.-министъра на образованието Мария Гайдарова и обсъдиха методите на преодоляване на последиците от дистанционното обучение, както и механизмите за връщане на децата в клас.

По последни данни делът на ромите, завършващи висше образование е нараснал шест пъти, но все още е малък. Срещаме ви с един от образованите роми, който има амбицията да повлече след себе си вълна от млади момичета и момчета.

От махалата през университета до работата в образователната система – така с едно изречение можем да опишем пътя на Ангел Симеонов от Велинград. На пръв поглед всичко изглежда перфектно. Зад паравана обаче се крие много тъга и борба, породени от ромския му етнос.

„Предразсъдъците се засилват. Нещата много видимо си личат, особено с езика на омразата, който се използва постоянно и е насочен към етническата група. Нещата са доста отчайващи“.

Именно заради това Ангел влиза в образователната система с ясната мисия - да говори за интеграцията на етноса си в българското общество. Самият той още в ранна детска възраст тръгва по трънливия път на доказване. Сблъсква се и с  редица предразсъдъци.

„До 6. клас съм учил в училище, което беше изцяло с ромски ученици. След това се преместих в едно от елитните училища на Велинград. Трудно ми беше заради смяната на обстановката и покриването на знанията“, казва Ангел.  

С учене, широка усмихва и точната доза самоирония, той бързо успява да спечели симпатиите на съучениците си. „Образователният статус е това, което ти позволява  да се изкачваш в социалния статус на класа. Това беше допълнителен мотив за мен да уча“, обясни Ангел.

Изводът тук е само един - ако имаш амбициозни родители, които да те пратят в по-доброто училище – то ти си късметлия. Точно в такова семейство се ражда Ангел – майка му е със средно образование, а баща му с основно, но осъзнават важността човек да учи и насърчават сина си да запише висше.

Учил е в Пловдив и Благоевград, но не вижда живота си извън пределите на родното място – Велинград. Затова се връща да работи като психолог в ромското училище, в което е учил – ОУ „Георги Бенковски“.  Целта му е да помогне на повече хора от етноса да следват мечтите си и да се интегрират в обществото.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Постоянното ходене на избори не носи позитиви на никого

"Това, че ще гласуваме два избора на една и съща дата, вкарва доста повече енергия в изборите. Партиите правят доста големи събития в София, Пловдив и на други места в страната, което означава, че има повече енергия". Това заяви политологът и изборен експерт Даниел Стефанов. Той обаче изрази недоверие, че ще видим съществен скок в активността на..

публикувано на 03.06.24 в 11:12

В момента е неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53
Д-р Гергана Гешанова

Родителите на 77% от децата-пушачи, пушат вкъщи

На 31 май отбелязваме Световния ден без тютюн, който тази година е под мотото „Защитата на младите хора от намесата на тютюневата индустрия“. В България по данни на НЦОЗА от Национално представително проучване, проведено през 2020 г. във възрастта от 10-19 г. над 40% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 години. Всеки шести е..

публикувано на 31.05.24 в 10:15

Безопасността е най-важна при избора на детски играчки

Как да избираме безопасни играчки за децата, може ли да се върне закупена играчка и при какви условия?, коментира за програма "Точно днес"  Габриела Руменова, основател на онлайн платформата "Ние, потребителите". Тя припомни, че при избора на играчки и други детски стоки за подаръци на малчуганите за 1 юни безопасността трябва да е водещ елемент...

публикувано на 31.05.24 в 09:46
Йонко Иванов

Абсурдна е идеята да се ограничават шофьорските изпити

Как гледат автоинструкторите на предложението на държавата за своеобразен таван на шофьорските изпити – кандидатите да се явяват само 4 пъти за 6 месеца на изпит. Коментарът по темата е на Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. „Това е пълен абсурд. За да се предложи едно нещо, и то да бъде..

публикувано на 30.05.24 в 16:36