„Виенският симфоничен оркестър е на повече от 120 години и сме пътували в повече от 100 страни, но никога не сме посещавали България, сега дойде времето да променим това. Ние сме много горди, че нашият оркестър е поканен да посети вашия прекрасен град Пловдив и през септември ще направим два концерта тук“, каза Михаел Гюнтер, управляващ директор на Виенския симфоничен оркестър.
Михаел Гюнтер подчерта, че музикантите от представителния оркестър на Виена заедно с Марио Хосен ще свирят Концерт за цигулка №1 на Николо Паганини. Програмата включва още Увертюрата „Кориолан“ от Лудвиг ван Бетовен, и Симфония №9 „Из новия свят“ от Антонин Дворжак.
Историческите концерти са под диригентството на маестро Найден Тодоров, който е виенски възпитаник и директор на Софийската Филхармония.
„Аз съм сигурен, че това ще бъдат два уникални концерта през септември – както за публиката, така и за нас музикантите“, каза още Гюнтер.
Марио Хосен каза, че програмата го свързва с много силна емоционална нишка, тъй като в нея е включено и произведение на Паганини.
„Влюбен съм в този композитор и тази любов е още от дестките ми години, когато съм учил в Пловдивското музикално училище. И може да се каже, че точно този концерт да изберем да представим в тази програма, ме връща в детството. И съм щастлив, че ще мога да го изпълня в два концерта пред пловдивска публика“, каза Хосен.
Основан през 1900 година днес виенският симфоничен оркестър се нарежда сред водещите състави в света. В историята му са вписани премиери на впечатляваща поредица от произведения, които днес са естествено „закотвени“ в репертоара.
В историята на Виенския симфоничен оркестър обаче има и българска връзка – през 1928 година той изпълнява във Виена Третия концерт за пиано на Панчо Владигеров, а солист е Хебрерт фон Караян.
Организатор на концертите е сдружение „Тракия“, а те се подкрепят и от Австрийското посолство у нас.
Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..
Среща под надслов "Книга без автограф" ще се проведе тази вечер от 18 часа, в читалище "Алеко Константинов" – Пловдив. На събитието ще бъде представена съвместната стихосбирка на Стефка Тотева и Яна Дековска и ще присъстват автори и приятели на Литературен кръг "Метафора“. В памет на дъщеря й, нашата колежка от Радио Пловдив Стефка..
Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка. С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя..
Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café. Романът излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..
Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..