„Виенският симфоничен оркестър е на повече от 120 години и сме пътували в повече от 100 страни, но никога не сме посещавали България, сега дойде времето да променим това. Ние сме много горди, че нашият оркестър е поканен да посети вашия прекрасен град Пловдив и през септември ще направим два концерта тук“, каза Михаел Гюнтер, управляващ директор на Виенския симфоничен оркестър.
Михаел Гюнтер подчерта, че музикантите от представителния оркестър на Виена заедно с Марио Хосен ще свирят Концерт за цигулка №1 на Николо Паганини. Програмата включва още Увертюрата „Кориолан“ от Лудвиг ван Бетовен, и Симфония №9 „Из новия свят“ от Антонин Дворжак.
Историческите концерти са под диригентството на маестро Найден Тодоров, който е виенски възпитаник и директор на Софийската Филхармония.
„Аз съм сигурен, че това ще бъдат два уникални концерта през септември – както за публиката, така и за нас музикантите“, каза още Гюнтер.
Марио Хосен каза, че програмата го свързва с много силна емоционална нишка, тъй като в нея е включено и произведение на Паганини.
„Влюбен съм в този композитор и тази любов е още от дестките ми години, когато съм учил в Пловдивското музикално училище. И може да се каже, че точно този концерт да изберем да представим в тази програма, ме връща в детството. И съм щастлив, че ще мога да го изпълня в два концерта пред пловдивска публика“, каза Хосен.
Основан през 1900 година днес виенският симфоничен оркестър се нарежда сред водещите състави в света. В историята му са вписани премиери на впечатляваща поредица от произведения, които днес са естествено „закотвени“ в репертоара.
В историята на Виенския симфоничен оркестър обаче има и българска връзка – през 1928 година той изпълнява във Виена Третия концерт за пиано на Панчо Владигеров, а солист е Хебрерт фон Караян.
Организатор на концертите е сдружение „Тракия“, а те се подкрепят и от Австрийското посолство у нас.
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..
стара ферма… един на друг подпрени хамбарът и черешата Мая Любенова Конкурсът е отворен за всички, от първи януари до 28 февруари 2025 година, като всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку, на свободна тема. Изпратените хайку творби трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в..