Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Срещите" - за секретния език на мозайките

| обновено на 16.04.22 в 08:15


Тази събота в "Срещите" говорим по книгата на проф. Славик Табаков "Символи на християнските мозайки". 

Ще научим още за секретния  език на мозайките и за приноса на императорите от Тракия и Илирия за узаконяване на християнството и превръщането му в държавна религия на Римската империя. 

"Символи на християнските мозайки" е най-големият справочник на раннохристиянските символи, илюстриран с реални изображения на мозайки. Книгата е написана за широката публика и цели да запознае хората с християнските символи, станали основа на православната иконопис. В нея са включени над 430 цветни снимки и мозайки от 24 страни, които професор Табаков е събирал близо 15 години. 

Над 20% от изображенията в справочника включват мозайки от България и други балкански страни, което се случва много рядко за подобен род книги. По този начин те се съпоставят с мозайки от Западна Европа, Средния Изток и Северна Африка. Така се подчертава уникалността на някои от раннохристиянските мозайки в Пловдив и техния принос в развитието на християнското изкуство и символика.

Проф. Табаков, съпругата му д-р Ася Табакова и дъщеря им Добринка Табакова /един от най-изявените творци в съвременната музика и резидентен композитор на оркестъра на ВВС/ са сред първите дарители в кампанията „Подари си птица“. Те помогнаха и за популяризирането на Епископската базилика в Англия веднага след нейното откриване.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Представят фотоизложбата "Непознатият Казахстан"

Посолството на Казахстан съвместно с почетното консулство на Казахстан в Пловдив тържествено ще открият фотоизложбата "Непознатият Казахстан".   Паната със снимките, показващи чудни природни гледки, са разположени в началото на Цар-Симеоновата градина, до площад “Централен” и до Военния клуб. Убеден съм, че провеждането на подобни..

публикувано на 18.04.24 в 07:15

Изложба показва историята на пловдивския храм "Св. Димитър"

С изложба в Народна библиотека  „Иван Вазов“ Пловдив, посветена на пловдивския храм „Свети Димитър“, който бе възстановен и продължава да се поддържа със средства на Спомоществователно сдружение  „Свети Димитър“, ще бъде отбелязана 20-годишнината от неговото създаване. Експозицията се състои от десет пана, проследяващи  историята на..

публикувано на 18.04.24 в 06:35

Конференция представя изследване на българското село

Научна конференция „ Жизнени преходи в трансформиращото (се) село: памет, идентичност, наследяване” ще събере учени в областта на културната и социалната антропология, етнологията и социологията от цялата страна. Конференцията ще се проведе в периода 18-20 април 2024 г. в Пловдивски университет „ Паисий Хилендарски”, зала "Компас"...

обновено на 17.04.24 в 14:19

Великите европейци - Майка Тереза

Според едни тя е „майка”, според други – „мащеха”. Някои я смятат за ангел небесен, други я наричат „ангел от ада”. Мнозина броят спасените от нейното милосърдие, други мнозина – жертвите на нейната вяра. Каквото и да е отношението на всеки от нас обаче, всеки от нас веднага се сеща за кого говорим, щом чуе името Майка Тереза. Превод: Свети..

публикувано на 17.04.24 в 10:34

Среща с писателя Цанко Лалев в "Петното на Роршах"

Среща с писателя Цанко Лалев ще се проведе тази вечер в клуб „Петното на Роршах“. Разговорът за романа " Домът на пчелите " е по инициатива  на  Литературен Салон "Spirt & Spirit" Пловдив.   Цанко Лалев е автор на научнопопулярни книги за българска история и фолклор, както и на две стихосбирки. Първият му роман „Домът на пчелите“  излезе..

обновено на 16.04.24 в 10:02