Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителството да минимизира щетите от санкциите

„Изключително учудени сме от заложените параметри на бюджета от Финансовото министерство, тъй като на Националния съвет за тристранно сътрудничество министърът на финансите прояви разбиране към нашето настояване на повторно увеличение на минималната работна заплата (МРЗ) от средата на годината. Още повече, че и министър Гьоков преди няколко дни също заяви, че ще има увеличение, което може и да е над 760 лв. В същото време виждаме прогнозите, публикувани на сайта на Финансовото министерство и се надяваме силно да е грешка". 

Това заяви пред Радио Пловдив икономическият експерт на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова

По думите й, с МРЗ е свързано оцеляването на огромната част от българските граждани. По тази причина от синдикат „Подкрепа" ще настояват за нейното увеличение. Освен минималната работна заплата обаче има и други, които макар и да са над минималната, също трябва да бъдат увеличени.

Все още разговори по темата не са започнали. Григорова припомни, че в четвъртък  Коалиционният съвет се събра, за да реши по какъв начин да бъдат облекчени хората и какви мерки да бъдат предприети.

„Ние продължаваме и в момента битките на различни работни места. Знаете какво става в „Либхер" и каква е съпротивата на хората срещу 6% увеличение, но вече „Подкрепа" има секция в предприятието и няма как работниците  да бъдат освободени с щракане на пръсти".

Григорова подчерта че хората в предприятията трябва да са единни и да не се оставят на свободните желания на работодателите си

Григорова подчерта, че ако се говори за МРЗ, въпросът е доколко хората ще бъдат непримирими към това, което става в икономиката на страната.  

„От много време настояваме да се планира какво да се случва в България, когато ние се включваме в санкциите срещу Русия. Не трябва да имаме никакво съмнение, че реакциите на пазарите са свързани и в социално, и в икономическо отношение със случващото се в Украйна. Правителството трябваше да предприеме стъпки за минимизиране на щетите и да се действа по много вектори. На първо място - да се спре спекулата, да се наложат мерки, които да намалят цените в България, а има и начини за омекотяване финансовия удар върху гражданите, напр. с намаляване на ДДС".

Григорова подчерта, че в ЕС няма държава, с изключение на Дания, която да не прилага диференцирано намалено ДДС за различен вид стоки от първа необходимост. Това трябва да направи България спрямо стоките от първа необходимост като брашно, захар, олио.

„Колкото по-бързо политиците осъзнаят, че ситуацията е сложна и няма да се облекчи, докато не свърши конфликтът, токова по-бързо, надявам се, ще вземат адекватни мерки. Но ако цените се увеличат с 20%, броят на бедните може и да се удвои. А по данни на НСИ от 2020 г.  около 1 милион и 700 хиляди са бедните."

Интервюто на Антоанета Петричанска с Ваня Григорова е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21