Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ерозията на ПП продължава, ГЕРБ е на първа позиция

Евелина Славкова
Снимка: Ани Петрова

"Продължаваме Промяната" бележи нов спад в подкрепата, което позволява ГЕРБ да ги изпревари. "Възраждане" регистрира ръст за втори пореден месец. Това показват данните от проучване на "Тренд" по поръчка на вестник "24 часа", посветено на нагласите на българите спрямо основните институции, формации и актуални теми.

Изследването е реализирано в периода между 6 и 13 април т. г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице", чрез таблет, сред 1004 души на възраст 18+.

Над половината българи са на мнение, че правителството няма да изкара пълен мандат. 47% смятат, че не сa необходими предсрочни парламентарни избори, показва още проучването.

Според изследването, ако изборите бяха днес, за ГЕРБ биха гласували 23,6 %, за "Продължаваме Промяната" - 20,1%, за ДПС - 11,1%, за БСП - 10,5%, следвана от "Възраждане" - с 9,3%, "Демократична България" - със 7,1%, и "Има такъв народ" - с 6,9%. Под чертата за влизане в парламента остават "Изправи се, БГ!" (1,9%) и ВМРО (1,3%).  За други партии биха гласували 5,5 % от анкетираните, а 2,7% не подкрепят никого.  

След съществения отлив на подкрепа през миналия месец спрямо основните институции, при настоящето проучване се регистрира известна стабилизация с продължаваща минимална ерозия.

Положителната оценка за работата на парламента се задържа на 24% от всички интервюирани, докато отрицателните оценки се покачват до 66%, посочват от "Тренд".

При правителството се регистрира също лек спад на положителни оценки за работата - от 29% през миналия месец, до 27% през този, а отрицателните бележат също минимален ръст от 56% през март до 58% през април. Отчитат се съществени различия в отношението към работата на правителството сред различните партийни електорати.

 Симпатизантите на „Продължаваме Промяната“ стоят най-убедени в подкрепата си спрямо кабинета. Останалите три партньора имат доста по-нюансирано отношение. Сред привържениците на "Демократична България" съотношението положителна-отрицателна оценка е в пропорция 5 към 3. Симпатизантите на БСП са разделени на две равни части в тази си оценка, докато тези на „Има такъв народ“ в по-голямата си част имат отрицателно отношение към работата на кабинета, коментират от изследователския център.

При президента не се наблюдава съществена промяна този месец, като положителните оценки за неговата работа са 50%, а отрицателни - 38%. 

Близо половината българи (47%) са на мнение, че не сa необходими предсрочни парламентарни избори, 37% са на обратното мнение. 

Сред разбивките по групи прави впечатление, че единствено сред симпатизантите на ГЕРБ и "Възраждане" доминира позицията, че са необходими предсрочни парламентарни избори, коментират от "Тренд".

Малко над половината (52%) смятат, че правителството няма да изкара пълен мандат. 28% са на противоположното мнение.

И този месец продължава ерозията в подкрепата към „Продължаваме Промяната“ - от 22.9% сред заявилите, че ще гласуват през март, до 20.1% през април. 

Този спад при формацията на Петков и Василев води до структурна промяна на електоралните нагласи, като през този месец основният им опонент в лицето на ГЕРБ вече е първа политическа сила с 23.6% от гласуващите. ДПС и БСП задържат сходни нива в сравнение с предишния месец - съответно с 11.1% и 10.5% от гласуващите. 

От "Тренд" регистрират втори пореден месец на ръст при „Възраждане“ – от 7.3% през март до 9.3% през април, което нарежда партията на Костадинов като пета политическа сила в страната, в близки стойности до третата и четвъртата. "Демократична България" задържа позиции на 7.1% от гласуващите, а „Има такъв народ“ този месец са с 6.9% от всички заявили, че ще гласуват на евентуални избори, показва изследването. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39