Няма никаква изненада по отношение на политиката на ЕС. През последните години тя е една и съща. Ако има изненада, то тя е двойнствената политика на правителството към Северна Македония, смята историкът Спас Ташев от БАН, който коментира визитата вчера на еврокомисаря по разширяването Оливер Вархеи у нас и днес в Скопие.
И президентът, и външният министър са последователни по отношение на РСМ. Голямата изненада е от премиера Кирил Петков и негови изказвания пред различни мнения. От негови изказвания пред български медии научаваме, че България няма да премахне ветото, докато българите не бъдат вписани в македонската конституция. Пред някои други медии, обаче, той обяснява, че може и да се вдигне ветото, за да сме заедно в ЕС, обясни ситуацията Ташев.
Според него тази двойнственост показва слабост и затова ЕС засилва натиска върху страната ни. Тази слабост се използва и много умело от Скопие. "Ние нямаме ходове напред за отстояване на позицията ни. България от половин година поне предупреждава Скопие, че трябва да промени конституцията си, а те сега обясняват, че им трябват месеци за промяна на Основния им закон. Скопие има добра, гъвкава стратегия и тя се променя. Въпреки че, държавната им доктрина е изготвена в Белград и Москва, виждайки руската агресия в Украйна РСМ обяви, че са застрашени от украинския модел. Не съществува никакъв украински сценарий за Северна Македония", коментира Спас Ташев.
Той подчерта, че Вархеи прокарва политика на разединение в ЕС, а Москва и Белград имат долна и горна граница за бъдещето на РСМ. Долната граница е Северна Македония да не става член на ЕС, като се създават изкуствени пречки на интеграционния въпрос. Горната граница е тя да се присъедини нереформирана към общността, за да разлага ЕС отвътре и да бъде Троянският кон на Москва. "Това е голямата опасност, която не се разбира от част от управляващите у нас и така на практика защитават чужди интереси", подчерта историкът.
Той изрази надежда, че София няма да вдигне ветото, като това не попречи на интеграцията на Северна Македония и задълбочаване на диалога между двете страни. В същото време определи посещението в Битоля на премиера Кирил Петков като грешка. "Не беше времето за тази визита. Той е буквално бос по македонския въпрос", каза Ташев.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..