Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мораториумът за проучване на нефт и газ у нас трябва да падне

"Природният газ от днес за утре може да се замени само с мазут и с въглища. В България газ не се използва за електричество, но топлофикациите ще минат на мазут и ще тръгнат едни пушеци. Големият проблем е в индустрията и тези, които не могат да минат на алтернативно гориво, ще плащат по- висока цена за газа", коментира пред Радио Пловдив енергийният експерт Боян Рашев.

Става дума за производителите на торове, за които газът е суровина, керамичната промишленост, металургични, машиностроителни предприятия, хранителната индустрия. Домакинствата, които са на природен газ, не са застрашени, но икономическата цена ще бъде висока. 

Според него недостигът на природен газ е много сериозен. Ако Русия спре газът за цяла Европа, ще има мега драма, защото недостигът не може да бъде компенсиран. Само на 30% може да бъде заменен руският газ от всички останали алтернативни източници, взети заедно, подчерта експертът. 

"За разлика от Западна Европа не си затворихме въглищните централи. Те концентрираха индустрията, производството на електричество и отоплението върху газ, който идва от Русия. За тях е гигантски проблем", коментира Рашев.

Той е категоричен, че изходите от кризисната ситуация са два. Първият е премахване на мораториума за проучване на нефт и газ в страната, защото тук има потенциални находища. Вторият е осигуряването на по- голям достъп до газ през терминалите за втечняване в Гърция, трябва да се сключат договори за доставки с американски и канадски компании, стига да имаме пари да плащаме, защото цената ще е по- висока от досегашната. 

Трябва да се знае, че цената на международния пазар ще бъде още по- надута, поради липсата на инвестиции през последните години за добив на газ и втечняване на газа. Изискват се гигантски инвестиции за газовата инфраструктура, затова до момента светът се движи от петрола, който най- лесно се транспортира и складира, предупреди експертът. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49