Стотици българи се събраха на историческата местност Оборище, над Панагюрище, за да отдадат почит пред първите български депутати, които преди 146 години взеха решение да възстановят българската независимост и държавност с въстание.
"Дойдохме, за да покажем на децата какви са били събитията по време на Априлското въстание, защото те трябва да знаят и да помнят какво се е случило, въпреки че се опитват да го изтрият от всякакви учебници по история";
"За нас е важно да помним техния подвиг и да следваме техните стъпки, за да може България днес да бъде свободна и независима държава", заявиха двама от дошлите на Оборище пред БНР.
От мястото - символ на българския парламентаризъм, председателят на Народното събрание Никола Минчев заяви:
"На този паметник има изписани имената на 67 участници в събранието. И тогава е имало разгорещени дебати какви да бъдат формата и характерът на въстаническите действия, но всички са били единодушни за необходимостта от избухването на въстанието. Понякога животът ни изправя пред труден политически избор, но винаги трябва да се водим от националния интерес от принадлежността си към демократичния свят и верността към неговите ценности. Това е поуката от предците ни", каза Никола Минчев.
„Ако погледнем от позицията на годините, то бихме казали, че Оборище е българският Йерусалим. Това е мястото, където ни се завеща един истински парламентаризъм. Там, където хората положиха основите за бъдещия ни държавен живот. След Оборище хората тръгнаха на явна смърт, но в името на свободата“, каза в интервю за Радио Пловдив Атанас Шопов, директор на Историческия музей в Панагюрище.
Той припомни думите на председателя на 25-то НС Никола Логофетов, който е казал, че „Ако целият български народ би могъл да мине през Оборище, той би значително се очистил от някои отрицателни прояви, присъщи на човешката душа“.
„Историята не е наука само за миналото. Историята е очите и поглед към нашето бъдеще. Защото благодарение на нея, ние съществуваме“, обясни още Атанас Шопов.
Цялото интервю с Атанас Шопов можете да чуете в звуковия файл.
Кристалната зала и Музеят на минното дело в Мадан са посетени през 2024 г. от над 13 100 български и чуждестранни туристи, съобщи Желязка Тодорова, директор на музея. Наред с основните посетители – български групи, в Кристалната зала пристигат и английски, френски, германски колекционери на кристали. Над 600 са експонатите в Кристалната зала в..
На 18-ти януари почитаме Св. Атанасий - покровител на зимата, снега и студа. Както Антоний, така и Атанасий не спадат към групата на българските светци, но народът ги е възприел като свои след приемане на християнството. И двамата светци са родени в Древен Египет. Свети Атанасий е духовен наследник на свети Антоний. Според народното поверие..
Днес отново над по-голямата част от страната ще бъде слънчево. На места в низините и по долините на реките в Южна България, където ще бъде тихо, ще има мъгла или ниска облачност, които до обяд в повечето места ще се разсеят. Минималните температури, в повечето райони, ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София - около минус 7°. В Северна България ще..
Възрастна жена е в болница след пътен инциденвт в пловдивския район "Тракия". По първоначални данни 69-годишна пешеходка била блъсната от автобус на градския транспорт докато пресичала на пешеходна пътека. Пострадалата е транспортирана за оказване на спешна помощ, изчакват се резултатите от прегледа. Шофьорът на автобуса е изпробван за употреба..
Полицията в Пазарджик наложи акт на водач на снегорин заради неизпълнение на служебните задължения. Размерът на глобата е между 2000 и 7000 лева. Преди два дни заради непочистен и заледен пътен участък между село Попинци аварира тежко товарен камион, а пътят беше временно затворен. Проверка е установила, че не почистването на пътя е създало голям..